Pohled na dva bloky jaderné elektrárny Fessenheim přes Velký alsaský kanál, díky jehož velkému průtoku nepotřebují chladicí věže. (Zdroj: Wikipedia.org)
Pohled na dva bloky jaderné elektrárny Fessenheim přes Velký alsaský kanál, díky jehož velkému průtoku nepotřebují chladicí věže. (Zdroj: Wikipedia.org)

Projekt zesílení základů pod prvním blokem jaderné elektrárny Fessenheim provozované společností EDF byl dokončen, takže tato nejstarší provozovaná francouzská elektrárna bude moci pokračovat ve výrobě elektřiny.

Opatření pro zvýšení odolnosti základů bloku proti působení roztavené aktivní zóny, která může vzniknout při vážné havárii v jaderné elektrárně, byly nařízeny francouzským regulačním úřadem kvůli výsledkům tzv. stres testů, které Evropská unie iniciovala po havárii ve Fukušimě v březnu 2011. Práce musely být dokončeny v termínu požadovaném regulačním úřadem ASN (Autorité de sûreté nucléaire), tj. do 30 června 2013, jinak by byl provozovatel elektrárny Fessenheim donucen ji z bezpečnostních důvodů uzavřít.

Cílem projektu bylo zesílit o 50 centimetrů původní základovou desku tohoto bloku, aby byla schopna přestát působení roztavené aktivní zóny, která je tvořena roztaveným palivem, jeho obalem, vnitřním zařízením reaktoru i materiálem samotné tlakové nádoby, a to i v případě porušení tlakové nádoby a úniku taveniny. Pro tento případ byla rozšířena plocha o 80 metrů čtverečních, která v takovém případě umožní roztavené aktivní zóně rozprostření do větší oblasti a rychlejší vychladnutí.

Stavební práce probíhaly v okolí reaktorové nádoby i přímo pod ní, takže ve velké míře přišla k užitku dálkově ovládaná mechanizovaná technika. Celkově projekt zahrnoval především civilní technické činnosti, které vykonávala společnost Bouygues. Na průběh prací dohlíželi inspektoři z úřadu ASN, kteří provedli tři neohlášené inspekce.

Ve Fessenheimu se nacházejí dva tlakovodní bloky každý o výkonu 880 MWe, které byly spouštěny v letech 1977 a 1978. Ve Francii je vyžadováno, aby jaderné reaktory procházely každých deset let hloubkobou revizí vykonanou regulačním úřadem. Po tom, co v roce 2011 prošel Fessenheim 1 svou třetí hloubkovou revizí, nařídil úřad ASN, že tento blok bude moct pokračovat v provozu dalších deset let, pouze pokud provozovatel provede předepsané bezpečnostní úpravy. Podobný program schválil regulační úřad i pro blok Fessenheim 2.

I když společnost EDF provede požadované úpravy a získá povolení regulačního úřadu k provozu reaktorů na dalších deset let, může se stát, že oba bloky do čtyř let ukončí výrobu. Francouzský prezident Francois Hollande totiž v předvolební kampani slíbil, že v roce 2016 uzavře nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu. Ve Francii momentálně panuje období jednání o možné přeměně francouzské energetiky, ale zatím není nic jisté.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..