Současný šéf MAAE Jukija Amano.
Současný šéf MAAE Jukija Amano.

Ruským firmám se úspěšně daří vyrábět klíčové komponenty pro mezinárodní projekt tokamaku ITER a jeho příspěvek je velmi významný, prohlásil šéf MAAE, Jukija Amano.

„Aktivně jsem se účastnil jednání o projektu ITER už před dvaceti lety, v době, kdy teprve probíhalo místo pro staveniště pro ITER. Dnes jsem konečně měl příležitost vidět, kde jsou jsou vyráběny komponenty pro tento zcela unikátní reaktor. Rusové dobře zvládají výrobu klíčových prvků pro ITER. Udělalo to na mě velký dojem“, prohlásil Jukija Amano během návštěvy Ústavu elektrofyzikálních aparatur Jefremova, kde výroba probíhá.

Amano se přijel v Petrohradě účastní konference MAAE Jaderná energie ve 21. století, kterou agentura pořádala 27.-29. června. V Rusku proběhla poprvé.

Před začátkem konference MAAE ve dnech 26.-28. června v Petrohradě zahájí činnost mezinárodní průmyslové forum „ATOMEXPO 2013“, které se tradičně shromažďuje přední světové odborníky na jadernou energetiku, představitele jaderného průmyslu a úředníků, pracujících v jaderné oblasti.

ITER je první na světě mezinárodní termojaderný experimentální reaktor typu tokamak, který staví ve francouzském městě Cadarache společně Evropská unie, Čína, Indie, Japonsko, Korea, Rusko a Spojené státy.

ITER bude sloužit jako demonstrační jednotka, která má vyzkoušet možnosti pro získávání elektrické energie z jaderné fúze. Každá země přispívá vlastními komponentami a službami (více například zde).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..