Společnost ТЕРСО, která je operátorem havarované JE Fukušima-1, naměřila třiatřicetinásobné překročení normy stroncia a osminásobné překročení norem tritia ve spodní vodě u druhého bloku elektrárny ve vzdálenosti 27 metrů od moře. Oznámila to japonská agentura Kiodo.

Vzorky vody ze studny, navrtané firmou ТЕРСО za účelem provádění měření úrovně radioaktivity ve spodní vodě, obsahovaly 90 1000 becquerelů stronci a 500 tisíc becquerelů tritia na litr. Ve srovnání s měřením, které bylo prováděno na stejném místě v prosinci loňského roku, se zvýšil obsah stroncia 116krát a obsah tritia 17krát.

ТЕРСО zatím neposkytlo vyčerpávající vysvětlení toho, v čem tkví příčina zvyšování úrovně radiace ve spodní vodě, ale tvrdí, že k úniku radioaktivní vody do oceánu nedošlo, protože výsledky měření radioaktivity v pobřežních vodách odpovídají normě.

Experti přicházejí s hypotézami, podle nichž se radioaktivní částice dostaly do půdy a z ní následně do spodní vody již v dubnu 2011 při velkém úniku radioaktivní vody po havárii na jaderné elektrárně. Studna byla vyvrtána na konci loňského roku s cílem nalezení přičin, proč se úroveň radioaktivity v mořské vodě poblíž Fukušimy nesnižuje.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..