Původní plán míst vhodných pro výstavbu jaderných elektráren Zdroj: bezpecnytemelin.cz
Původní plán míst vhodných pro výstavbu jaderných elektráren Zdroj: bezpecnytemelin.cz

Vláda dnes nepřijala usnesení, kterým by pověřila ministerstvo průmyslu a obchodu k vypracování studie o lokalitách, ve kterých by případně po roce 2040 mohly vzniknout nové jaderné elektrárny. Vyplývá to ze závěrů jednání zveřejněných na stránkách kabinetu. Premiér Petr Nečas (ODS) ale na tiskové konferenci řekl, že se vláda k informacím o analýze dopadů Státní energetické koncepce na životní prostředí ještě vrátí.
Materiál předkládal kabinetu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Podle návrhu usnesení měl kabinet jeho úřad pověřit studií o možných lokalitách pro nové jaderné zdroje. Ministerstvo pro místní rozvoj by podle materiálu mělo pracovat na zlepšení podmínek pro budování energetické infrastruktury a ministerstvo životního prostředí by do konce letošního roku mělo předložit zákon o energetickém využívání odpadu.
Předložený dokument kritizovaly ekologické organizace. Podle nich se Kuba snažil obejít schvalovací proces Státní energetické koncepce, z níž některé úkoly obsažené v materiálu vyplývají. Koncepci vzala vláda loni v listopadu na vědomí, před konečným schválením ale ještě musí být posouzeny její dopady na životní prostředí.
Ekologické organizace vyjadřovaly obavy především nad studií o místech pro nové jaderné elektrárny, kterou mělo ministerstvo průmyslu zpracovat do konce příštího roku. Podle nich by taková studie ohrozila obce ve vybraných oblastech. „Po desítky let tak budou žít v pocitu ohrožení bez možnosti rozvoje, a to zbytečně. Je totiž krajně nepravděpodobné, že drahá a riskantní jaderná energetika má v Evropě budoucnost,“ uvedl k možným dopadům provedení studie Edvard Sequens ze sdružení Calla.
Poslední studie vyhledávající místa pro možné nové jaderné zdroje byly v bývalém Československu provedeny v 70. letech. Ministerstvo průmyslu zdůrazňovalo, že studie by nehledala pro vybraná místa konkrétní technická řešení. Pouze by posuzovala, zda jsou lokality vhodné pro případný jaderný rozvoj za 30 let, ke kterému by však vůbec nemuselo dojít.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Ať se jdou „EKO“ organizace bodnout 🙁

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..