Podle výsledků průzkumu, provedeného Francouzským institutem pro výzkum veřejného mínění (IFOP), obyvatelstvo Francie se staví k jádru stále pozitivněji. Průzkum byl proveden koncem května na objednávku časopisu Dimanche Ouest France a jeho cílem bylo sledování časového vývoje postoje francouzské společnosti vůči jaderné energetice v období od nehody na JE Fukušima. Ze 2004 respondentů 36% podpořilo využívání jaderné energetiky ve Francii. V listopadu 2011 jejich podíl činil 33%, v červenci 2011 32%. To není až tak velká změna, avšak podíl odpůrců se snížil na 14% ze 17% v listopadu a 21% v červenci 2011. 34% respondentů uvedlo, že se řadí mezi „pochybující“, což je o 6 procentních bodů méně, než v listopadu 2011. Poprvé od fukušimské havárie je tak „podporujících“ více než „pochybujících“.

16% respondentů nedokázalo odpovědět. Dotazovanými byli dospělí Francouzi, výběr byl reprezentativní z hlediska pohlaví, věku a zaměstnání.

Provoz jaderných elektráren více podporují starší lidé: 57% respondentů starších 65 let; mezi respondenty mladšími 24 let jadernou energetiku podpořilo jen 24%. Podíl dotázaných, kteří si myslí, že Francie by neměla měnit stávající energetický mix, činí 59%. Podle průzkumu v roce 2008 činil tento podíl 67%. 41% respondentů, oslovených v květnu, míní, že Francie by měla snižovat podíl jaderné energetiky, neboť „je nebezpečná“.

Francie je z hlediska výroby elektřiny na jaderných elektrárnách evropskou velmocí, činí 75% energetického mixu.

Zdroj: rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..