Možnosti budoucí vzájemné spolupráce při výrobě a dodávkách zařízení pro potřeby jaderné energetiky a jaderného průmyslu na dceřiných závodech společnosti TVEL s českou společností Alvel projednaly uralské podniky, které jsou součástí TVELu (výrobce jaderného paliva, dodávající články na JE Temelín a Dukovany). Schůze proběhla koncem března na Rusko-české Burze kontraktů v Jekatěrinburgu.

Generální ředitel Uralského elektrochemického kombinátu Alexandr Belousov zdůraznil, že podniky mají k dispozici moderní technologie a dostatečné kompetence pro výrobu zařízení pro český trh. V průběhu jednání se ovšem nepodařilo dosáhnout konkrétních výsledků, v současnosti probíhá debata o možných směrech spolupráce.

29. května 2013 bylo na Rusko-české konferenci o obchodně-ekonomické spolupráci, uskutečněné v rámci pracovní návštěvy delegace českých obchodních kruhů za účasti premiéra České republiky Petra Nečase a předsedy regionální vlády Sverdlovské oblasti Denise Paslera, podepsáno pět dohod v oblasti ruské-české obchodní spolupráce. Pod záštitou Rusko-české konference proběhla také Burza kontraktů, zaměřená na navázání kooperativních vztahů mezi představiteli obchodních kruhů obou stran.

Mezi podepsanými dohodami je

  • Dohoda o spolupráci v oblasti podpory zviditelnění a propagace komprimovaného zemního plynu jako alternativního druhu paliva ve Sverdlovské oblasti mezi akciovými společnostmi Vítkovice Machinery a ETD Tatarstán-Ural;
  • Smlouva o spolupráci v oblasti realizace investičního projektu mezi společností ALTA Invest a Jekatěrinburskou obchodně-průmyslovou společností při realizaci společného projektu pro žárové zinkování – pozinkování kovových konstrukcí a potrubí za účelem jejich ochrany před korozí;
  • Protokol o založení společného podniku na výrobu tvářecích strojů mezi českými firmami Šmeral Brno společně s Roboterm Chotěboř a ruskou společností Reltek;
  • dohoda mezi českými společnostmi Šmeral Brno, akciovou společností AlkanStrojmetallFluminiumForging a ruskou firmou Energetičeskije projekty o výstavbě závodu na výrobu lisovaných aluminiových součástek pro automobilový průmysl;
  • dohoda mezi ruskou společnosti Energia a českým Investholdingem.

Ve svém zahajovacím projevu premiér Petr Nečas řekl, že Česká republika vždy věnovala mimořádnou pozornost nejen rozvoji vztahů s Ruskem jako takovým, ale také s jeho jednotlivými regiony. Uvedl, že vnímá Jekatěrinburg „nejen jako křižovatku mezi Evropou a Asií, ale jako oblast s mohutným potenciálem pro rozvoj spolupráce“. Zdůraznil, že o ohromném zájmu ze strany českých podnikatelů o další rozvoj spolupráce svědčí početné zastoupení české delegace – více než 80 reprezentantů obchodních kruhů, kteří se pracovní návštěvy osobně zúčastnili. Poznamenal, že čeští podnikatelé mají velký zájem zejména o rozvoj spolupráce v oblasti energetiky, těžkého a dopravního průmyslu.

Petr Nečas prohlásil, že „Rusko je jedním z 10 nejvýznamnějších partnerů ČR nejen v oblasti dodávek paliva a energetických surovin, ale i v obchodě se spotřebním zbožím“. Podle jeho slov bylo v roce 2012 dosaženo rekordní úrovně obchodního obratu za celou historii spolupráce – více než 14 miliard amerických dolarů.

Předseda vlády Sverdlovské oblasti Denis Pasler pak ve své uvítací řeči zdůraznil, že výměna zboží mezi Sverdlovskou oblastí a Českou republikou se jen za rok 2012 zvýšila o 12% a dosáhla 245 milionů dolarů.

В rámci Rusko-české konference o obchodně-ekonomické spolupráci vystoupil Boris Arsejev, výkonný vice-prezident společnosti Rusatom Overseas na téma: „Lokalizace v projektu výstavby JE Temelín 3-4“ a zapojení českých firem do rozsáhlého programu Rosatomu na výstavbu jaderných elektráren v Ruské federaci a ve třetích zemích. Ve svém referátu poznamenal, že v současné době je Rosatom jediná společnost na světě, která dokáže obsáhnout celý jaderný cyklus. Zdůraznil, že Rosatom v současnosti buduje 19 energobloků v zahraničí a 9 na území Ruska. Informoval, že portfolium zakázek Rosatomu do roku 2030 může obsahovat 80 energobloků. V každém z těchto projektů je ruská společnost připravena jednat o účasti zahraničních partnerů. Od roku 2008 do roku 2011 tvořila celková hodnota dodávek z České republiky 110 milionů dolarů, přičemž pouze za rok 2012 vzrostla o dalších 100 milionů dolarů.

V současnosti se Rosatom ve formě konsorcia účastní tendru na výstavbu 3. a 4. energobloku JE Temelín s projektem MIR-1200. Tento projekt předpokládá přibližně 70% lokalizace v České republice. České firmy projevují o rozvoj spolupráce v oblasti jaderné energetiky živý zájem. S třinácti z nich byly podle Arsejevových slov uzavřeny dohody o spolupráci na projektu reaktoru o malém výkonu SVBR-100. Mnohé české podniky přitom již dnes udržují s Rosatomem čilé obchodní vztahy. „Do jednotného katalogu dodavatelů Rosatomu bylo zařazeno více než 30 českých firem, což nám umožňuje pohlížet na ně jako na partnery,“ vyzdvihl Arsejev. Dodal, že spolupráce ruských a českých firem má mimořádně velký potenciál, protože do roku 2030 počítá Rosatom s koupí průmyslového zařízení v hodnotě více než 300 miliard dolarů.

Tato návštěva byla historicky první oficiální návštěvou českého premiéra v Jekatěrinburgu. Při své cestě navštívil premiér Nečas ještě Moskvu a Sankt-Petěrburg. Rusko-česká konference o obchodně-ekonomické spolupráci v Jekatěrinburgu se uskutečnila poprvé. Předtím byla podobná akce zorganizována před dvěma lety, v roce 2011.

Zdroj: Atomic-energy.ru, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..