Ukrajinská společnost Energoatom, která je operátorem všech čtyřech jaderných elektráren v zemi, připravuje žalobu na mezinárodní společnost Westinghouse, aby od ní vymohla kompenzaci za čtyři poškozené palivové články. Oznámil to výkonný ředitel pro právní ochranu Energoatomu Gennadij Barabaš:„V současné době připravujeme materiály pro podání žaloby na Westinghouse kvůli čtyřem poškozeným palivovým článkům,“ prohlásil Barabaš na tiskové konferenci.

Představitel ukrajinské společnosti prohlásil, že plánovaná žaloba zřejmě nemá příliš velkou šanci na úspěch, proto zástupci Energoatomu a Westinghouse pokračují v dialogu o možném mimosoudním vyřešení sporu.

„Ve smlouvě je jasně uvedeno, že pokud se palivové články společnosti Westinghouse nacházejí v aktivní zóně reaktoru společně s palivem od jiného výrobce, záruční lhůta se na ně nevztahuje. Jak někdo mohl napsat takovou smlouvu?“ položil řečnickou otázku zástupce Energoatomu.

V dubnu minulého roku byly na energoblocích Jihoukrajinské JE, kde je ve zkušebně-průmyslovém režimu používáno palivo mezinárodní společnosti Westinghouse, zaznamenány poruchy v činnosti palivových článků typu TVS-W. (Palivo TVS-W je vyrobeno ve Spojených státech pro sovětsko-ruský typ jaderných reaktorů).

Komise, složená ze zástupců Energoatomu, ukrajinských jaderných úřadů a Westinghouse, později zjistila, že poruchy byly způsobeny konstrukčními nedostatky výrobce. Viceprezident společnosti Westinghouse pro vnější vztahy a strategii Mike Kirst přitom zastává názor, že americké palivo bylo poškozeno na Jiho-Ukrajinské JE ukrajinskými specialisty při jeho vkládání do reaktorů JE.

Platná smlouva mezi společnostmi Energoatom a Westinghouse, uzavřená v roce 2008, předpokládá dodávky jaderného paliva TVS-W v množství nezbytném pro plánovité výměny palivových článků minimálně pro tří bloky ukrajinských jaderných elektráren v letech 2011 až2015. Od okamžiku, kdy komerční smlouva vstoupila v platnost (2011), dodal Westinghouse na Ukrajinu 210 palivových článků. Cena každého z nich činí přibližně milion amerických dolarů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..