Palivový článek z dílny TVEL. Zdroj foto: Rosatom.ru
Palivový článek z dílny TVEL. Zdroj foto: Rosatom.ru

Ruský výrobce jaderného paliva TVEL, ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom, vedení bulharské jaderné elektrárny Kozloduj a česká energetická společnost ČEZ podepsaly smlouvy o dosažení takzvaného nulového selhání jaderného paliva na jaderných elektrárnách postavených podle ruských technologií. Novinářům to oznámil ředitel TVELu Jurij Olenin.

„TVEL podepsal dohodu o nulovém selhání paliva spolu se svými partnery. Dohodli jsme se na vytvoření společné skupiny, která na této otázce bude pracovat. Největší zkušenosti v této oblasti má česká společnost“, uvedl Olenin na právě probíhajícím fóru Atomexpo-2013.

Viceprezident TVELu Vasilij Konstantinov upřesnil, že čtyřstrannou dohodu podepsali zástupci zúčastněných firem na přelomu května a června letošního roku.

„Nulové selhání jaderného paliva“ v podstatě znamená navržení takového výrobního procesu, při kterém je vyloučena netěsnost výsledných palivových článků a následně jeho uvedení do praxe. Netěsné palivové články jsou rizikem jak z bezpečnostního, tak z ekonomického hlediska, jelikož je nutné je vyměňovat. O nulové selhání paliva se snaží například i američtí výrobci.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..