Geologická vrstva, obsahující břidlicový zemní plyn, v Albertě na řece Smoky River. Zdroj: ags.gov.ab.ca
Geologická vrstva, obsahující břidlicový zemní plyn, v Albertě na řece Smoky River. Zdroj: ags.gov.ab.ca

Těžba břidlicového plynu na území amerického státu Pensylvánie způsobila kontaminaci podzemních vod v okruhu do jednoho kilometru od místa těžby, což znamená velké riziko pro okolní obce a jejich obyvatele. S tímto prohlášením přišli američtí vědci, jejichž článek uveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Břidlicová ložiska vznikla podle geologů v paleozoiku (542 mil. let př. n. l. – 251 mil. let. př. n. l.). Sestávají z velké části z nehořlavých materiálů, což komplikuje extrakci organických látek a jejich zpracování. Největší břidlicová ložiska byla zatím nalezena ve Spojených státech, kde jsou nyní využívána jako zdroj zemního plynu. Těžba břidlicového plynu v posledních letech rychle roste, a to i přes její relativně vysokou cenu.

Tým Roberta Jacksona z Duke University v Severní Karolíně došli po řadě průzkumů k závěru, že těžba zemního plynu z břidlic není tak šetrná k životnímu prostředí, jak bylo dříve předpokládáno. Objevili totiž v podzemních vodách na pensylvánském území stopy plynů, obsažených v břidlicových ložiskách, které zřejmě unikly při těžbě. Vědci prozkoumali několik stovek vzorků ze 140 artéských studen okolo místa těžby. Překvapivě i poměrně vzdálené zdroje, nacházející se 1-2 kilometrů od ložiska, byly kontaminovány organickými plyny: koncentrace metanu ve vodě průměrně překračovala běžné hodnoty až šestkrát, koncentrace etanu 23-krát. V několika případech byly nalezeny také propan a hélium, což jednoznačně svědčí o tom, že kontaminace pochází právě z těžby břidlicového plynu.

Podle autorů článku jejich nález dokazuje, že dnes nejrozšířenější metoda těžby břidlicového plynu, hydraulické frakování, je potenciálně velmi nebezpečná pro zdraví lidi a životní prostředí. Riziku je podle nich možné se vyhnout, pokud budou těžaři dostatečně zohledňovat geologické podmínky, především lomy na břidlicích a velké trhliny v podloží.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..