24. června japonská agentura Kiodo oznámila, že společnost TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, nalezla ve vodách okolo elektrárny zvýšenou hladinu tritia.

Měření, uskutečněná několik dnů předtím, 21. června, přibližně 25 metrů od pobřeží, ukázala, že aktivita tritia ve vodě činí přibližně 1,1 kilobecquerelů na litr. Tato hodnota stále nepřevyšuje přípustné japonské normy, nicméně je přibližně dvakrát vyšší oproti měřením, uskutečněným o několik týdnů dříve. Japonská televize NHK pak oznámila, že oproti hodnotám naměřeným v dubnu letošního roku vzrostla aktivita tritia téměř desetinásobně.

Japonské úřady jaderného dozoru nevylučují, že skutečně mohlo jít o únik radioaktivní vody z elektrárny do oceánu, podle jejich představitelů budou všechny informace důkladně prověřeny.

Poprvé byly informace o překročení povolených koncentrací stroncia a tritia v podzemních vodách okolo druhého bloku JE Fukušima uveřejněny 19. června. Ve vzorcích vody ze studny, kterou TEPCO nechala vykopat pro pozorování intenzity radiace, byla naměřena aktivita stroncia Sr-90 ve výši 1000 becquerelů na litr vody, tritia – 500 kilobecquerelů na litr.

Ve srovnání s měřeními, provedenými v prosinci loňského roku na vzorcích ze stejné studny, vzrostla koncentrace stroncia přibližně 116-krát, tritia – 17-krát. Zástupci TEPCO tehdy oznámili, že k úniku radioaktivní vody do oceánu nedošlo a že pobřežní hodnoty jsou v přípustných mezích. Zatím však nebylo poskytnuto žádné vysvětlení, proč roste obsah radioaktivních prvků v podzemních vodách.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..