Závod ve městě Elektrostal (Moskevský kraj), kde TVEL vyrábí palivové články. Další továrnu má například v Novosibirsku. Zdroj: rusnuclear.cz
Závod ve městě Elektrostal (Moskevský kraj), kde TVEL vyrábí palivové články. Další továrnu má například v Novosibirsku. Zdroj: rusnuclear.cz

Příprava projektu ukrajinsko-ruského závodu na výrobu palivových kazet pro ukrajinské jaderné elektrárny, který bude postaven v obci Smolino v Korovogradské oblasti, probíhá podle plánu. Ukrajinská strana počítá s tím, že stavební práce budou zahájeny už v letošním roce.

V rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS to před několika dny oznámila generální ředitelka ukrajinského státního koncernu Jaderné palivo Taťána Amosová.

„Tato etapa, kterou je příprava projektu, bude dokončena přesně podle plánu – tedy do 20. června. Jednotlivé části projektu už generální dodavatel předal našemu společnému podniku, který je postupně zkoumá a předává k odbornému posudku,“ prohlásila Amosova.

Zpráva o jaderné bezpečnosti závodu a projekt přípravné etapy, kterou se bude stavba zahajovat, už byl podle jejích slov předán Státní inspekci jaderné regulace Ukrajiny.

„Očekáváme, že již letos začneme skutečně stavět. Zatím u nás jde všechno podle plánu,“ zdůraznila generální ředitelka. V letošním roce se koncern chystá realizovat doplňkovou emisi akcií společného podniku Závod jaderného paliva. Tyto akcie budou v různých podílech nabídnuty ke koupi účastníkům společného podniku.

„Plánujeme, že za akcie každé ze dvou stran, bude třeba zaplatit 326 milionů hřiven, tedy celkem 84 milionů dolarů, které si s ruskou stranou rozdělíme napůl“, vysvětlila Amosová.

Ukrajina bude financovat svůj podíl z prostředků státního rozpočtu. Generální ředitelka upřesnila, že tyto peníze zatím z rozpočtu vyčleněny nebyly.

První výrobní kapacity závodu mají být dokončeny v roce 2015. Realizaci projektu zajišťuje ukrajinsko-ruský společný podnik, jehož akcionáři jsou ukrajinský koncern Jaderné palivo (50 procent + 1 akcie) a ruská palivová společnost TVEL, která vlastní zbytek.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..