Dohodu, která určuje priority další vzájemné spolupráce a její pravidla týkající se nových projektů, podepsali v rámci XVII. Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra generální ředitel státní korporace pro atomovou energii Rosatom Sergej Kirijenko a prezident a předseda představenstva Sberbank Rossii German Gref.

„Státní korporace Rosatom zahájila rozsáhlý program globalizace, jehož cílem je rozšířit přítomnost Rosatomu na mezinárodních trzích. Spolupráce s nejvýznamnějšími bankami, a to jak na území Ruské Federace, tak i v zahraničí, je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšné realizace rozsáhlých projektů Rosatomu i rozvoje jaderného průmyslu jako celku. To je také důvod, proč má naše partnerství s nejvýznamnější bankou Ruska strategický charakter a dlouhodobou perspektivu, včetně spolupráce na mezinárodních trzích,“ říká k dohodě generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko.

Spolupráce bude zahrnovat například financování zahraničních projektů Státní korporace Rosatom či služeb v oblasti exportního a importního financování včetně spolupráce s Ruskou pojišťovací agenturou pro exportní úvěry a investice EKSAP.

„Státní korporace Rosatom a Sberbank Rosii jsou strategickými partnery již dlouhá léta. V rámci globální expanze obou společností je jejich spolupráce na mezinárodních trzích přirozeným pokračováním vzájemně výhodných vztahů. Tento krok je charakteristickým příkladem strategie Skupiny Sberbank, kterou tvoří podpora byznysu našich klientů prostřednictvím co nejefektivnějších finančních instrumentů ve všech zemích a regionech, kde jsme přítomni,“ poznamenal German Gref.

Obě strany vyjádřily přesvědčení, že realizace společných projektů v rámci právě uzavřené dohody podpoří a usnadní řešení globálních úkolů rozvoje jaderné energetiky a průmyslu.

ROSATOM je ruská státní společnost zabývající se jadernou energií. Sdružuje přes 250 podniků a vědeckých institucí – všechny civilní ruské společnosti zabývající se jaderným programem, výzkumné organizace a flotilu jaderných plavidel (jedinou na světě).

SBERBANK je největší banka v Rusku, spravuje téměř třetinu aktiv ruského bankovního sektoru. Centrální banka Ruské federace je zakladatelem a majoritním vlastníkem Sberbank, kdy vlastní 50 % společného hlasovacího kapitálu plus jeden hlas navíc. Ostatními akcionáři banky je více než 245 tisíc právnických a fyzických osob z Ruska i zahraničí. Banka má největší distribuční síť v Rusku s více než 20 tisíci pobočkami včetně dceřiných poboček v 20 zemích, které zahrnují Společenství nezávislých států a střední a východní Evropu. Banka je držitelem hlavní bankovní licence č. 1481, vydávané Ruskou národní bankou.

Zdroj: Allforpower.cz, Rosatom.ru

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..