Ústav jaderné fyziky společně s Ústavem cytologie a genetiky Sibiřského oddělení Ruské akademie věd vyvíjejí technologii, která by umožnila čistit odpady z chovů dobytka a drůbeže pomocí ozařování. Novinářům to oznámil vedoucí laboratoře průmyslových urychlovačů Ústavu jaderné fyziky Alexandr Brjazgin.

„Na tomto projektu čištění odpadních vod z farem pro chov dobytka pracujeme společně s Ústavem cytologie a genetiky. Všichni asi víte, že tento odpad je značně odporná záležitost, která hnusně páchne a nejde použít jako hnojivo,“ poznamenal. Hlavní současnou metodou zpracování je ředění tohoto odpadu vodou, aby se snížila koncentrace toxického obsahu, připomněl Alexandr Brjazgin.

Nová technologie má podle jeho slov sloužit k dekontaminaci biologického odpadu pomocí urychlovačů. V další fázi dojde v odkalovacích nádržích k vysazení speciálních rostlin, které odpad poměrně dlouhou dobu rozpouštějí.

„Vzniklá látka se dá použít jako hnojivo,“ řekl vědec.

„Zatím je tento projekt ve stádiu zkušebního experimentu,“ upřesnil Alexandr Brjazgin. Poznamenal, že projekty čištění odpadů a plynných odpadních látek jsou v řadě případů velice drahé.

V Korejské republice kupříkladu funguje systém, jehož součástí je urychlovač vyrobený v sibiřském Ústavu jaderné fyziky. Systém zajišťuje čištění odpadu velké textilní továrny. Před nedávnem bylo ale čištění zastaveno. „Korejci si to rozmysleli a přestěhovali celý svůj závod kompletně do Číny, kde zákon žádné čištění odpadů nevyžaduje,“ uvedl A.Brjazgin.

Analogická situace nastala podle jeho slov v Polsku, kde byl zastaven provoz zařízení na čištění odpadů tepelné elektrárny pomocí urychlovače.

„Díky této technologii se odpad očišťuje od oxidů dusíku a síry a vznikají z něj zemědělská hnojiva, které je možné prodávat. Předpokládalo se, že tato technologie může vydělávat peníze, nicméně po krátké době bylo čistící zařízení odstaveno,“ řekl vědec.

Zdůraznil, že polský projekt byl financován ze zdrojů MAAE a jakmile financování skončilo, skončil i projekt, protože zařízení potřebovalo pro provoz odebírat necelých 5% výkonu elektrárny.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..