Návrh reaktorové nádoby pro MBIR, který bude umístěn v areálu výzkumného ústavu NIIAR v ruském Dimitrovgradu. Ty šikmé trubky jsou experimentální kanály pro ozařování vzorků. (Zdroj: NIIAR)
Návrh reaktorové nádoby pro MBIR, který bude umístěn v areálu výzkumného ústavu NIIAR v ruském Dimitrovgradu. Ty šikmé trubky jsou experimentální kanály pro ozařování vzorků. (Zdroj: NIIAR)

27. června 2013 se na mezinárodním jaderném fóru Atomexpo-2013 sešli zástupci zemí, hodlajících společně vytvořit Víceúčelový výzkumný reaktor na rychlých neutronech MBIR, nejvýkonnější na světě. Setkání se zúčastnili představitelé tří zemí: zástupci ruské státní jaderné korporace Rosatom v čele se šéfem Oddělení pro inovace Vjačeslavem Peršukovem, náměstek amerického ministra energetiky pro jadernou energii, Peter Lyons, a Christophe Béhar, ředitel Oddělení pro jadernou energetiku Francouzského výboru pro jadernou energii.

Výzkumný reaktor MBIR je budován ve městě Dimitrovgrad (jih evropské části Ruska) a v momentě spuštění by měl být nejvýkonnějším reaktorem svého druhu na světě. Jeho plánovaný výkon činí 150 megawattů (pro srovnání výkon výzkumného reaktoru LVR-15 v Řeži je 10 megawattů). Cena projektu je odhadována přibližně na 16,4 miliard rublů (asi 10,2 miliard korun).

Všechny zúčastněné strany po setkání podepsaly Memorandum o porozumění pro spolupráci na zřízení mezinárodního výzkumného centra MBIR. Do tří měsíců od podpisu by měla být zřízena společná skupina, která bude mít za úkol vypracovat postupy pro spolupráci a vedení projektu a zásady pro sestavování společných výzkumných programů. Do jednoho roku od podepsání by pak měli zástupci jednotlivých zemí sestavit Řídicí výbor s rozsáhlejšími pravomocemi, kde už budou zasedat představitelé všech zemí, které mají zájem o tento projekt, nejen Ruska, Francie a Spojených států.

Česká republika rovněž dostala od Rosatomu nabídku na účast v projektu MBIR. Některé české firmy se na něm již podílejí, například společnost EGP Invest z Uherského Brodu navrhuje pro MBIR strojovnu. Hodnota smlouvy činí 2,5 milionů eur (více než 60 milionů korun) a zatím běží práce bez problémů. Podle Vjačeslava Peršukov je nanejvýš pravděpodobné, že EGP Invest dostane další zakázky.

Společnost Škoda Power je pro změnu favoritem na získání zakázky na výrobu turbíny pro MBIR.

„Navázání přímé spolupráce s ruským jaderným průmyslem vnímáme jako unikátní příležitost pro další rozvoj naší společnosti. Jen samotný projekt MBIR nám může zajistit zakázky až do roku 2019. Jedná se současně o významnou referenční zakázku, jejíž úspěšné splnění nám pomůže otevřít nové zahraniční trhy,“ říká Ing. Petr Sláčala, MBA, ředitel společnosti EGP Invest.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je dnes po celém světě provozováno cca 240 výzkumných reaktorů. Dalších cca 360 reaktorů již bylo zastaveno a vyřazeno z provozu.

Největší počet provozovaných jaderných výzkumných reaktorů na světě je v Rusku (62), následují Spojené státy (54), Japonsko (18), Francie (15), Německo (14) a Čína (13). V České republice existují tři výzkumné reaktory – dva v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor VR-1 na ČVUT v Praze.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..