Poloha budoucí jaderné elektrárny na mapě Finska. I když vznikne poblíž města Pyhäjoki, ponese název Hanhiviki podle poloostrova, na němž leží. (Zdroj: Fennovoima.fi)
Poloha budoucí jaderné elektrárny na mapě Finska. I když vznikne poblíž města Pyhäjoki, ponese název Hanhiviki podle poloostrova, na němž leží. (Zdroj: Fennovoima.fi)

Ruská státní korporace Rosatom je pro Finy tradičně důvěryhodným partnerem. Svou vynikající pověst potvrdila získáním zakázky na stavbu moderní jaderné elektrárny Hanhikivi. Zakázky na dodávky zařízení pro JE získají díky spolupráci s Rosatomem i české firmy.

Finská společnost Fennovoima a akciová společnost Rusatom Overseas se dohodly na tom, že ruská korporace postaví ve Finsku jadernou elektrárnu Hanhikivi 1. Finové zpočátku uvažovali také o spolupráci se společnostmi Areva a Toshiba, pak se ale definitivně rozhodli pro Rosatom.

Jednoznačné rozhodnutí finských expertů ovlivnilo několik faktorů. Kromě toho, že technologie VVER-1200 (stejná, jako ta, která je součástí jeho nabídky v tendru na dostavbu jihočeské JE Temelín) Finům vyhovuje z technického, ekonomického a bezpečnostního hlediska, sehrála důležitou roli i skutečnost, že Rosatom má ve Finsku vynikající reference. Již několik let zde bezchybně a spolehlivě pracují dva bloky jaderné elektrárny Loviiza s reaktory VVER-440.

Představitelé Rosatomu v první reakci naznačili, že na finské stavbě se budou podílet i české firmy, které jsou pro ruskou státní korporaci „tradičními dodavateli“. Konkrétně má jít o dodávky zařízení a komponent, což je produkce s vysokou přidanou hodnotou.

Jednání o konečné podobě projektu by měla být uzavřena do konce letošního roku. Paralelně Rusatom Overeas jedná o majetkovém vstupu do finské společnosti Fennovoima a odkoupení podílu 34%.

Projekt Rosatomu JE-2006 je zatím nejmodernější modifikací v řadě reaktorů VVER, s jejichž provozem má ruská společnost dlouholeté zkušenosti. Projekt Hanhikivi odpovídá normám IAEA i EUR a bude již šestým jaderným reaktorem ve Finsku. Jaderná energie bude v této zemi představovat až 50 procent veškerých energetických zdrojů, což z Finska činí jednu z nejčistších zemí z hlediska obsahu emisí CO2.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..