Elektrárna Hanbit se donedávna jmenovala Yonggwang a patří k největším na světě.
Elektrárna Hanbit se donedávna jmenovala Yonggwang a patří k největším na světě.

Bezpečnostní regulační komise odsouhlasila opětovné spuštění bloku 3 na jihokorejské elektrárně Hanbit, která byla z důvodu oprav mimo provoz téměř osm měsíců. Tento krok snad umožní dodržet dodávky energie i v nadcházejících měsících.

Provozovatel elektrárny Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) odstavil reaktor o výkonu 1000 MWe pro plánovanou údržbu a doplnění paliva v říjnu 2012. Mimo provoz reaktor zůstal déle kvůli opravě šesti z celkových 64 tubusů, kterými jsou do reaktorového jádra zaváděny regulační tyče.

Komise pro jadernou bezpečnost (Nuclear Safety and Security Commission – NSSC) nyní odsouhlasila restart bloku. Reaktor by po dnešním náběhu měl dosáhnout plného výkonu 13. června.

Restart přichází v pravou chvíli, Jižní Korea čelí reálné hrozbě nedostatku elektrické energie, protože nucená odstávka tří reaktorů přišla ve chvíli, kdy bylo šest jiných odstaveno kvůli údržbě.

Minulý měsíc NSSC zjistila, že do bezpečnostních systémů některých reaktorů byly instalovány kabely s chybnou dokumentací. Jedná se o čtveřici Shin Kori 1 a 2, Shin Wolsong 1 a 2.

KHNP uposlechla nařízení odstavit Shin Kori 2 a Shin Wolsong 1, zatímco Shin Kori 1, který byl odstaven dříve kvůli údržbě, zůstal mimo provoz. Navíc se bloku Shin Wolsong 1 jako nejnovějšímu reaktoru v zemi protáhne čekání na povolení k provozu.

Podle NSSC nemůže KHNP reaktory restartovat, dokud nebude nahrazena veškerá vadná kabeláž. Očekává se, že oprava potrvá čtyři měsíce.

Podle korejských médií by měl být pravděpodobně během několika příštích dní uveden do provozu i další reaktor – Hanul 5. Reaktor byl odstaven kvůli běžné údržbě a kontrolám.

Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky plánovalo na letošní léto výkon elektráren 80 GWe, což by mělo pohodlně pokrýt odhadovanou spotřebu 79 GWe. Problém je v tom, že současná kapacita (bez zmíněných dvou reaktorů, které zřejmě budou opětovně spuštěny) činí pouze 77 GWe.

Ministerstvo varuje, že nejhorší výpadky mohou nastat během srpna. V případě potřeby hodlá využít veškerých prostředků, včetně „rolling blackouts“ – řízených výpadků v oblastech, které zrovna energii potřebují nejméně, k uspokojení poptávky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..