Nedokončená jaderná elektrárna Bellefonte.
Nedokončená jaderná elektrárna Bellefonte.

Situace na americkém energetickém trhu způsobila zrušení čtyř projektů zvyšování výkonu a odložení stavby jednoho reaktoru na neurčito. Výkon těchto projektů, který činí 1587 MeV, zřejmě nebude k dispozici před koncem dekády.

Minulý týden byl oznámen upravený plán výstavby bloku Bellefonte 1, který patří společnosti Tennessee Valley Authority (TVA). V prohlášení tato státem vlastněná společnost uvádí, že zredukuje počet dělníků na staveništi reaktoru, jehož budování začalo už v osmdesátých letech, z 540 na 140 k letošnímu říjnu. Současně se snižuje roční rozpočet ze 116 milionů dolarů na 60.

Podle posledního plánu měla elektrárna začít produkovat 1213 MWe už v roce 2019. Posun termínu v důsledku uvedených omezení komentovala TVA pouze tak, že „zařízení bude udržováno v takovém stavu, který nevylučuje budoucí rozvoj.“

Bellefonte donedávna bylo druhou prioritou, hned po jiném projektu TVA – Watts Bar 2. Tento reaktor o výkonu 1777 MWe má začít pracovat už v roce 2015. „Nejdůležitějším úkolem v oblasti stavby jaderných zařízení je bezpečná dodávka a stavba Watts Bar 2, ochrana staveniště v Bellefonte je také na seznamu našich priorit.“

Další nepříjemné oznámení pro jadernou energetiku vydala minulý týden společnost Exelo. Došlo ke zrušení projektů na zvýšení kapacity dvou bloků v LaSalle a dvou bloků v Limerick. Celkově měly tyto úpravy přinést 370 MW elektrického výkonu navíc.

Obě rozhodnutí byla přijata kvůli různým vlivům, které v současnosti působí na americký trh s energetikou. Exelon uvedl, že projekty byly zrušeny kvůli „podmínkám na trhu“, zatímco TVA tvrdí, že musela omezit výdaje „v prostředí, kde mírné počasí a slabá ekonomika negativně ovlivnily prodeje elektřiny.“

Rozpad reaktorové flotily USA

Tyto kroky přicházejí jako další rána pro stárnoucí výbavu americké jaderné energetiky. Většina reaktorů byla postavena v 70. a 80. letech, ale mnoho z nich bude pracovat i po roce 2020, díky projektům zvyšujícím životnost, stabilnímu výkonu a nízkým provozním nákladům.

V únoru ovšem společnost Duke Energy odepsala reaktor Crystal River poté, co právě úpravy za účelem zvýšení výkonu způsobily nechtěné problémy s betonovou schránkou reaktoru. Oprava by podle odhadů byla příliš nákladná a její účinek nejistý. V květnu pak byla odstavena elektrárna Kewaunee společnosti Dominion, která nenašla kupce. Před dvěma týdny se společnost Southern California Edison rozhodla, že nadobro odstaví oba bloky v San Onofre, především kvůli nesouhlasu regulačních orgánů s možností provozovat jednu z jednotek při nižším výkonu za účelem minimalizace vlivu defektu objeveného na parogenerátoru. Všechny zmíněné reaktory už získaly dvacetileté prodloužení povolení k provozu k původní licenci na 40 let.

Dohromady tvoří výkon odstavených reaktorů 3576 MWe, čimž se celkový výkon jaderných elektráren v USA snížil na 103 500 MWe, které vyrábí 100 reaktorů.  USA navíc nemohou počítat se zmíněnými 1587 MW ze zrušených projektů Exelonu a TVA. Plány na výstavbu jiných čtyř reaktorů AP1000, které dodají 4500 MWe, naštěstí zatím zrušeny nejsou. Po dvou reaktorech má být postaveno v lokalitách Summer a Vogtle, stavba prvních bloků už oficiálně začala litím betonových základů.

Zdroj: World Nuclear News

Situace v USA ovlivnila i švédského výrobce parogenerátorů Sandvik. Společnost přišla o zakázky v hodnotě 169 milionů dolarů, musela zavřít starší továrnu a zrušit 110 pracovních míst. 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..