Důl Denison Mines byl největším dolem z celkem jedenácti provozovaných v oblasti Elliot Lake. (Zrdoj: Toms-randomthoughts.blogspot.cz)
Důl Denison Mines byl největším dolem z celkem jedenácti provozovaných v oblasti Elliot Lake. (Zrdoj: Toms-randomthoughts.blogspot.cz)

Proti zřízení dolu Wiluma nepadlo žádné odvolání

Dvaceti osmidenní odvolací lhůta vypršela, aniž by bylo podání odvolání proti státnímu schválení uranového dolu Wiluma, který plánuje zřídit společnost Toro Energy v západní Austrálii.

Výkonná ředitelka společnosti Toro, Vanessa Guthrie, uvedla, že nyní bude společnost schopna se plně soustředit na uvedení dolu do provozu a na dokončování technické a ekonomické studie, které podpoří jejich investiční rozhodnutí. Společnost pokračuje v hledání strategického partnera a paní Guthrie poznamenala, že povolení regulačního úřadu a úspěšné ukončení odvolací lhůty udělá jejich společnost atraktivnější pro potenciální partnery a investory. Společnost očekává, že se jí podaří dokončit do třetího čtvrtletí roku 2013 přepracovaný odhad množství surovin pro tento důl.

„Zatímco aktuální ceny na promptním trhu (Obchoduje se tu se surovinami s bezprostřední dodací lhůtou. – pozn. Atominfo.cz) jsou nízké, objevují se náznaky, že dojde k zlepšení cen díky tomu, že dlouhodobý trh hraje v určování cen uranu podstatnější roli a jeho ceny jsou příznivější,“ uvedla paní Guthrie.

 

Suroviny v dolech projektu Eco Ridge

Aktualizovaný surovinový odhad vypracovaný v souladu s dokumentem NI 43-101 (Kanadský soubor pravidel pro uvádění informací týkajících se zdrojů surovin na veřejnost. – pozn. Atominfo.cz) pro projekt Eco Ridge Mine Rare Earth and Uranium společnosti Pele Mountain obsahuje informaci o zvýšení odhadovaného množství uranu o 136 % na celkových 37,62 milionu liber U3O8 (14 470 tU). Indikované zásoby uranu vzrostly o 10 % a nyní představují 22,55 milionu liber U3O8 (8 674 tU).

Oblast jezera Elliot v Ontariu, v níž je umístěn projekt Eco Ridge, byla již od počátku kanadské těžby uranu jejím centrem. Podle společnosti Pele Mountain má tato oblast výjimečnou regionální strukturu a nadšenou podporu místních, které umožnily rozvoj dalších projektů těžby kovů vzácných hornin (rudy obsahující skandium, yttrium a lanthanoidy, z nichž je asi nejpoužívanější neodym – pozn. Atominfo.cz).

 

Nárůst americké produkce uranu 

Podle čísel zveřejněných společností US Energy Information Administration představuje za rok 2012 produkce Spojených států 4,3 milionu liber U3O8 (1654 tU), které získala díky svým šesti dolům a pěti stanicím in-situ leach (ISL). To znamená, že se USA podařilo vyprodukovat o 5% více uranu než v předešlém roce. Ruda z dolů byla zpracována v závodu White Mesa v Utahu.

Celkové zásilky uranového koncentrátu z White Mesa a stanic ISL ale poklesly oproti roku 2011 o 2% na 3,9 milionu liber U3O8 (1500 tU). Během roku prodali američtí výrobci uranu celkem 3,6 milionu liber U3O8 (1385 tU) za průměrnou cenu 49,63 dolaru za libru.

 

Prodloužení licence pro Etango v Namibii

Namibijské ministerstvo těžby udělilo dvouleté prodloužení licence pro projekt Etango, který provozuje namibijská pobočka společnosti Bannerman Resources. Podle společnosti Bannerman Resources se v prodloužení licence odráží padesátiprocentní snížení předchozí licencované plochy na 250 kilometrů čtverečních, i když licence zahrnuje projekt Etango i všechny cílové průzkumné sondy.

Dohoda, kterou by namibijská státní důlní společnost Epangelo získala pětiprocentní podíl v projektu Etango, byla ukončena, protože se zahrnuté strany nebyly schopny domluvit na podmínkách.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..