Logo společnosti Bangladesh Atomic Energy Commission, která se snaží o stavbu první bangladéšské jaderné elektrárny v lokalitě Rooppur. Tato elektrárna je plánována už od šedesátých let minulého století. (Zdroj: Bangladeshwatchdog.blogspot.cz)
Logo společnosti Bangladesh Atomic Energy Commission, která se snaží o stavbu první bangladéšské jaderné elektrárny v lokalitě Rooppur. Tato elektrárna je plánována už od šedesátých let minulého století. (Zdroj: Bangladeshwatchdog.blogspot.cz)

Smlouva, kterou uzavřely společnosti NIAEP-AtomStrojExport a Bangladesh Atomic Energy Commission, dláždí cestu pro přípravu výstavby první bangladéšské jaderné elektrárny s názvem Rooppur.

Ruská strana již Bangladéši poskytla půjčku 500 milionů dolarů určenou na financování výstavby dvou bloků jaderné elektrárny Rooppur. Podepsaná smlouva podle společnosti NIAEP usnadní přípravu podkladů k investicím do výstavby, analýzy dopadu budoucí jaderné elektrárny na životní prostředí a také nezbytných technických a environmentálních studií.

Smlouva byla podepsána během mezinárodního fóra Atomexpo 2013 konaného v Saint Petersburgu, za společnost NIAEP se podepsal její prezident Valerij Limarenko a za Bangladesh Atomic Energy Commission Abu Sayed Mohammad Firoz.

Pan Limarenko řekl k podpisu smlouvy to, že dává najevo přechod k dlouhodobé spolupráci obou stran, která bude zahrnovat další smlouvy o vývoji projektu nové elektrárny a prioritních stavebních pracích.

Pan Firoz, který označuje jadernou energetiku za dlouhodobý sen Bangladéše, řekl, že tato smlouva má velký význam a pomůže Bangladéši k hmatatelným výsledkům v této oblasti.

Vedoucí Rosatomu, Sergej Kirijenko, oznámil dříve v tomto roce, že přípravné práce ke stavbě elektrárny Rooppur budou moci začít v roce 2014 a samotná stavba potom v roce 2015, pokud dojde k podpisu smluv o průzkumu lokality v první čtvrtině roku 2013 a podobně k podpisu smluv o analýze proveditelnosti, detailním návrhu, konstrukčním návrhu a přípravných pracích do konce tohoto roku.

Společnost NIAEP-AtomStrojExport byla založena v březnu roku 2012, když došlo ke spojení společnosti Nižnij Novgorod Atomenergoprojekt, zabývající se návrhem jaderných elektráren, se společností AtomStrojExport, což je ruská státní společnost, která má na starosti stavbu ruských jaderných elektráren mimo území Ruské federace.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..