30.11.2022
Umísťování šesti palivových tyčí do výzkumného reaktoru v ústavu Institute for Energy Technology (IFE) v Haldenu. Muž nalevo v popředí je výkonný ředitel společnosti Thor Energy Oystein Asphjell. (Zdroj: Thorenergy.no)
Umísťování šesti palivových tyčí do výzkumného reaktoru v ústavu Institute for Energy Technology (IFE) v Haldenu. Muž nalevo v popředí je výkonný ředitel společnosti Thor Energy Oystein Asphjell. (Zdroj: Thorenergy.no)

V norském výzkumném ústavu Halden začaly zkoušky thoriového paliva, když ho koncem dubna zavezli do výzkumného reaktoru. Tím zahájili výzkumný program simulující provoz energetického reaktoru.

Výzkum vede norská společnost Thor Energy a poskytne jedinečné poznatky potřebné pro to, aby byl schválen komerční provoz nového paliva v současných reaktorech.

Thoriové palivo má podobu pelet, které se skládají z husté keramické matrice oxidu thoria obsahující 10% jemně rozmíchaného oxidu plutonia, který slouží jako spouštěč štěpné reakce. Obecně je toto palivo známo v jaderném průmyslu pod názvem MOX (Mixed-Oxide Fuel). Varianta thoriového MOX paliva má několik výhod oproti uranovému MOX palivu, které se ve světě již na některých reaktorech používá. Například slibuje větší bezpečné provozní rozpětí díky vyšší tepelné vodivosti a vyššímu bodu tání. Navíc během provozu nevzniká nové plutonium, takže podle společnosti Thor Energy bude představovat možnost, jak snížit světové zásoby vojenského i civilního plutonia.

Výkonný ředitel této společnosti, Oystein Asphjell, řekl, že tento pokus je začátkem nové éry, a to nejen pro jeho společnost a její obchodní partnery, ale pro celý svět, protože představuje významný evoluční krok v jaderném průmyslu.

Ozařování paliva v reaktoru bude trvat pět let, po nichž bude palivo studováno, aby byl zjištěn jeho výkon a další data potřebná pro posouzení bezpečnosti při eventuálním použití v komerčních reaktorech. Výzkumníci se zaměří především na chemické a fyzické změny změny paliva způsobené vysokými teplotami, neutronovým tokem, interakcí paliva s jeho obalem a v neposlední řadě i na změny v keramické struktuře.

Osm pelet, které budou v tomto experimentu použity, bylo vyrobeno institutem pro transurany v Německu, který je součástí Společného výzkumného centra (Joint Research Centre) Evropské komise. Pelety pro další fázi experimentu budou vyrobeny v Norsku a následující konečné prototypy palivových pelet vyrobí britský ústav National Nuclear Laboratory.

Až bude thoriové MOX palivo prohlášeno způsobilým k provozu, bude použitelné v celé řadě současných energetických reaktorů, čímž jim přibude nový typ paliva.

Norský výzkum ale není jediný, který se zaměřuje na thoriové palivo. Kanadská společnost Atomic Energy of Canada Limited (AECL) spolupracuje s čínskou China National Nuclear Commision (CNNC) na vývoji verze reaktoru CANDU schopné spalovat thoriové palivo a recyklovaný uran. Indičtí projektanti se přiklánějí ke komplexnímu třístupňovému programu, který začíná použitím přírodního uranu, pokračuje přes rychlé reaktory vyrábějící uranové a plutoniové spouštěče reakce v třetím stupni spalujícím thorium.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..