Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz
Model reaktoru VVER-TOI. Foto Atominfo.cz

Přinášíme laskavým čtenářům třetí část rozhovorů se členy české delegace na konferenci v Moskvě, věnované informačnímu systému pro výstavbu jaderné elektrárny Multi-D, která proběhla 14. až 16. června. První část si můžete přečíst zde, druhou zde, čtvrtou zde a blogový příspěvek o konferenci zde.

Vladislav Větrovec, Atominfo.cz

Jaký byl Váš celkový dojem z návštěvy Ruska?

Hezky se o nás starali a měli to dobře připravené.

Co byste řekl o návštěvě stavby rostovské jaderné elektrárny?

Měli jsme zpoždění, takže to bylo hodně zrychlené a ani na otázky nebyl čas. Bylo skvělé, že jsme se mohli podívat i do reaktorového sálu, do strojovny a na další důležitá místa, program nebyl jen o povídání s fotkami, ale opravdu jsme vše viděli na vlastní oči.

 V čem je podle Vás přednost technologií Mutli-D?

V tom, že mohou docela zajímavým způsobem snižovat náklady a lépe kontrolovat termíny. Takže to může elektrárně pomoci, aby byla dostavena v termínu a nedocházelo při její výstavbě k takovým těm nehezkým věcem, kterými výstavba jaderných elektráren v poslední době trpí, jako je prodlužování výstavby a prodražování. Tohle je proti tomu docela dobrý ochranný systém.

Dá se nějak kvantitativně určit, o kolik se dá snížit předpokládanou dobu výstavby jaderné elektrárny pomocí této technologie?

Tak to netuším. Ona je to totiž krásná technologie, ale dost náročná a myslím si, že ještě pár let potrvá, než se ji podaří uvést do praxe v plném rozsahu, v jakém by si to autoři představovali. To je otázka do budoucna a až přijde naplno do praxe, bude to hezké.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..