Česká delegace v čele s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou navštívila 28. května stavební parcelu druhé řady Leningradské jaderné elektrárny.

Zájem České republiky o tuto elektrárnu není náhodný – do konce roku 2013 má být vybrán vítěz tendru na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín v ČR. Jedním z účastníků tendru je česko-ruské konsorcium MIR-1200 (ZАО Atomstrojexport, OKB Gidropress, Skoda JS) s projektem JE-2006.

V rámci návštěvy se uskutečnila pracovní schůzka českého ministra s vedením společností Státní korporace Rosatom, OAO Koncern Rosatom a jeho dceřinného koncernu s názvem „OAO Ředitelství Leningradské JE-2 ve výstavbě“. Hosté si prohlédli budované objekty a ocenili tempo i rozsah stavebních prací.

Ředitel Leningradské JE-2 Jurij Galančuk zdůraznil, že hlavní důraz byl v projektu kladen na spolehlivost a efektivitu JE. Projekt počítá i s optimální kombinací aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších příkladů projektů JE generace 3+.

Náměstek generálního ředitele pro rozvoj a mezinárodní obchod Rosatomu Kirill Komarov informoval české hosty o průběhu výstavby dalších JE podle analogických projektů. Tento projekt se stal svého druhu standardem, což umožňuje ruským expertům zprovozňovat nové bloky včas a nepřekračovat původní rozpočet.

Martin Kuba vyjádřil s návštěvou spokojenost, zejména se skutečností, že výstavba LJE-2 probíhá přesně podle časového plán.

„Pro mne je velice důležité, aby v tendru na dostavbu Temelína zvítězila společnost, která nabídne nejvýhodnější projekt – jak s ekonomického hlediska, tak z hlediska garancí týkajících se dodržení ceny, termínů a užitých technologií,“ zdůraznil ministr. Za další důležité kritérium označil podíl účasti českého průmyslu na dostavbě JE Temelín i na dodávkách pro projekty ve třetích zemích. Přitom poznamenal, že mezi představiteli českého obchodu se česko-ruská spolupráce těší velké podpoře.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

1 Comment

  Co je to ten JE-2006 vlastně za projekt ?
  V článku atominfo se píše že MIR-1200 dodá projekt JE-2006.
  Na oficiálních stránkách http://www.skoda-js.cz/cs/mir-1200/index.shtml se píše
  “ MIR.1200 představuje evoluční projekt, vycházející z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností……..“

  Je tedy projekt / typ elektrárny MIR-1200 nebo JE-2006 nebo je to to samé ?
  Můžete mi prosím někdo poradit , kde je veřejně dostupný popis designu JE-2006 nebo MIR 1200 nebo co to pro ČR bude, v úrovni detailu alespoň přibližně jako presentuje veřejně Areva nebo Westinghouse ? Kompletní bezpečnostní zprávu designu Arevy i Westinghouse lze nalézt v přehledné a kompletní formě na internetu 9na stránkách firem, NRC, UK HSE. Nerozumím tomu, proč Česko-Ruské konsorcium nepostupuje stejně a nezveřejní technický popis produktu který nabízí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..