Modul primárního okruhu reaktoru SVBR-100 (zdroj: http://www.akmeengineering.com)
Modul primárního okruhu reaktoru SVBR-100 (zdroj: http://www.akmeengineering.com)

Společnost AKME-Engineering má v plánu uvést do provozu výzkumně průmyslový blok s jaderným reaktorem SVBR-100 v ruském městě Dimitrovgrad v Uljanovském kraji koncem roku 2018. Oznámila to vláda kraje.

„Pro Uljanovský kraj je projekt SVBR-100 důležitým symbolem sociálního a ekonomického růstu našeho regionu. Spuštění demonstrační jednotky s reaktorem SVBR-100 v Dimitrovgradu je naplánováno na konec roku 2018,“ uvádí se v prohlášení.

První energoblok by se měl stát prototypem sériově vyráběných jaderných komplexů pro regionální a lokální energetické systémy a ve světovém měřítku jedním z prvních komerčních reaktorů 4. generace (klasifikace podle bezpečnostní úrovně) o malém a středním výkonu.

Nedávno podepsala společnost AKME-Engineering dohodu s teritoriálním vedením Federální agentury pro správu státního majetku (Rosimuščestvo) Uljanovského kraje o pronájmu pozemku na výstavbu jaderného objektu. Projekt SVBR-100 je realizován v rámci federálního programu Jaderné energetické technologie nové generace pro období od roku 2010 do roku 2015 a je také jedním z projektů v rámci směřování programu s názvem Nová technologická platforma: uzavřený jaderný palivový cyklus a reaktory na bázi rychlých neutronů.

Projekt SVBR-100 je pro Rusko pilotním v oblasti rozsáhlých projektů v jaderné energetice s užitím nejmodernějších technologií s účastí soukromého kapitálu. Pro jeho uskutečnění byla v roce 2009 založena napůl státní a napůl soukromá společnost AKME-Engineering, jejímiž vlastníky jsou z 50 procent státní korporace Rosatom a z 50 procent energetická a uhelná akciová společnost Irkutsenergo. Více o něm zde.

Zdroj: AKME-Engineering

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..