Generální ředitel Arevy Luc Oursel.
Generální ředitel Arevy Luc Oursel.

Turecká republika bere jádro opravdu velmi vážně. Po JE Akkuyu staví další elektrárnu u obce Sinop (severní pobřeží, střední Turecko), pro kterou vláda zvolila francouzský reaktor ATMEA. Jako dodavatel bylo vybráno konsorcium Areva a Mitsubishi. Přinášíme překlad rozhovoru s prezidentem společnosti Areva Lucem Ourselem, pořízený letos v květnu pro časopis, vydávaný ruskou korporací Rosatom.  

Konsorcium ve složení AREVA a Mitsubishi Heavy Industries (MHI) bylo nedávno vybráno za dodavatele pro výstavbu JE Sinop v Turecku. Bylo to pro vás překvapení?

Turecká vláda se rozhodla, že zahájí exkluzivní vyjednávání o dodávce reaktoru ATMEA. Myslím si, že rozhodování spěje ke konci. Základem produktu vyvinutého ve spolupráci s MHI je technologie reaktoru EPR. ATMEA ostatně již získala licenci od francouzských úřadů jaderného dozoru.

 To by bylo třeba upřesnit: skutečnost, že jste zahájili vyjednávání, automaticky znamená, že to budete vy, kdo bude stavět druhou tureckou jadernou elektrárnu?

Ano, budeme ji stavět my. To už je rozhodnuté.

 To znamená, že vás teď čeká podpis smlouvy?

Ano, přesně tak to přece bylo i s Rosatomem na první turecké JE Akkuyu. Vždyť před tím, než se dostanete k samotné smlouvě, je třeba udělat ještě hodně práce a ujasnit si všechny detaily.

Kdy k tomu tedy podle Vašeho názoru dojde?

V těchto otázkách se snažím zbytečně nespěchat. Je přece nesmírně důležité pečlivě připravit všechny dokumenty a jasně vymezit závazky obou stran.

Proč se AREVA rozhodla utvořit konsorcium a nabídnout reaktor ATMEA místo toho, aby šla do tendru s vlastním EPR?

To bylo rozhodnutí tureckého zákazníka. Přáli si právě takový výkon, jaký nabízí ATMEA. Jsme přesvědčeni, že na trhu jsou i zákazníci, kteří upřednostní EPR, i takoví, kteří se rozhodnou pro ATMEA. Proto máme takto velkou výhodu: naše skupina může nabídnout různé technologie. Nevystavujeme klienty tlaku a snažíme se být pružnější.

Nedávno Rosatom vyjádřil připravenost spolupracovat s EDF na projektu výstavby JE Akkuyu v Turecku. Nevylučuje ani možnost spolupráce s korporací AREVA. Jak byste okomentoval tato prohlášení?

Nemohu mluvit za EDF, ale co se týče nás, AREVA už s Rosatomem spolupracuje dávno. Ano, jsme sice konkurenti, ale tento fakt nevylučuje partnerství v různých projektech. V jaderné energetice to umožňuje ohromné množství rozličných směrů a možností.

Nedávno jsem se setkal se Sergejem Kirijenkem, abychom si ujasnili, v čem se naše zájmy prolínají. Myslím si, že oběma společnostem jde o to, aby našly nové možnosti spolupráce.

Jsme solidární v otázkách bezpečnosti. A co víc: v některých případech je výhodnější pracovat společně, ne každý sám.

Domnívám se, že obchodní filosofie Rosatomu je podobná jako u AREVY. Naše společnost, stejně jako ruská korporace, pracuje ve všech oblastech tohoto odvětví – od těžby uranu až do zpracování vyhořelého jaderného paliva. A to nám dává ohromný prostor pro spolupráci.

Řekněte nám něco o současných projektech AREVY – Flamanwille-3, Olkiluoto, Vaše bloky v Číně….

Výstavba třetího bloku JE Olkiluoto se blíží ke konci. Projekt Flamanwille je v kompetenci EDF. I tam jde všechno docela dobře. A co se týče staveb v Číně, na těch můžeme uplatnit a demonstrovat zkušenosti, které jsme získali na prvních dvou blocích s EPR. A také dokázat, že ty objekty budou dokončeny, aniž bychom překročili původní rozpočet.

Jak hodnotíte sympozium světové organizace operátorů jaderných elektráren WANO? Dnes všichni mluví o poučení z Fukušimy a středobodem zájmu jsou bezpečnostní otázky. Kdybychom si představili, že k té havárii nedošlo, co by bylo hlavním tématem?

Velice bych si přál, aby se na Fukušimě nestalo to, co se stalo, protože to byl velice špatný signál pro investory. Ale cílem fóra není jen analyzovat důsledky havárie, ale dále se zdokonalovat, přesvědčovat veřejnost, že jaderná energetika se neustále vyvíjí a mění k lepšímu.

Nejdůležitější je, že všichni by teď měli zapomenout na konkurenční boj mezi sebou, a raději se podělit o zkušenosti. Jistě jste si všiml, že všechny otázky – i ty pozitivní, i ty negativní – se řeší velice otevřeně a takovou průzračnost je třeba dále prohlubovat. Protože když se něco nepodaří, je třeba o tom diskutovat. Pak se to stane podnětem k dalšímu rozvoji celého odvětví.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..