Leoš Tomíček, viceprezident Rusatom Overseas. Zdroj: Atominfo.ru
Leoš Tomíček, viceprezident Rusatom Overseas. Zdroj: Atominfo.ru

18. června 2013 proběhla v pražském Paláci Žofín prezentace nové inženýringové společnosti Nuclear Power Alliance (NPA), kterou zřídili účastníci česko-ruského konsorcia MIR.1200, jež je jedním z uchazečů o dostavbu JE Temelín. Prezentace se účastnil výkonný viceprezident Rusatom Overseas, dceřiné společnosti ruské jaderné korporace Rosatom, Leoš Tomíček, s nímž vám nyní přinášíme rozhovor.

Jaký je vlastně účel založení NPA? Česko-ruské konsorcium MIR.1200 funguje už vcelku úspěšně funguje několik let. Proč chcete měnit projekt, který se už osvědčil?

Konsorcium samozřejmě existuje stále a dobře funguje. Ale z hlediska řízení, organizace, daní, účetnictví a podobných věcí je to velmi složitá struktura. Rosatom společně se Škodou JS došly k závěru, že potřebují nějakou jinou strukturu, která je z hlediska podnikání jaksi více standardní a jednodušší. Proto jsme se rozhodli zřídit akciovou společnost. Mimochodem, naši pražští poradci, společnost Deloitte, jsou přesvědčeni, že jsme učinili správně.

Jsem přesvědčen, že NPA se rychle dostane na výsluní české jaderné energetiky. V České republice je spousta velmi kvalifikovaných odborníků, kteří mají zkušenosti jak s jaderným strojírenstvím, tak s energetikou. Tady opravdu má smysl zřídit společný podnik. Už existuje společnost Alvel s českým a ruským podílem, která se zabývá jaderným palivem pro energetické a výzkumné reaktory, NPA bude zaměřena na inženýring.

Co bude mít ze zřízení NPA Rosatom?

Dle mého názoru nás vytvoření této společnosti obohatí z hlediska umění podnikat a obchodovat v evropských podmínkách. Pro ruské firmy je taková zkušenost skutečně velmi žádoucí.

Takže NPA bude klasickou inženýringovou firmou, která hodlá dlouhodobě působit na českém trhu? Nebo byla zřízena jen za účelem dostavby JE Temelín?

Jistěže nebyla. Dokonce i když si vezmete ten nejpragmatičtější ekonomický pohled, bylo by to příliš drahé. Zřizujeme společnost, která bude pracovat nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích, například na Slovensku, v Maďarsku nebo ve Finsku. Zkušených lidí je nyní v jaderném průmyslu nedostatek a potřebujeme odborníky z nejrůznějších oblastí.

Pokud Vám dobře rozumím, NPA by se v budoucnu mohlo stát jakýmsi východoevropským centrem inženýringu, které by mělo do sebe nasát zkušenosti a dovednosti ze všech zemí Východní Evropy…

Ano, přesně tak. Jsem rád, že se to děje právě v Čechách. Samozřejmě tomu velmi pomohl tendr na dostavbu JE Temelín. Fungoval jako katalyzátor a bez něj by možná k vytvoření NPA nedošlo. Věřím, že to bude úspěšný projekt.

Jak se stavíte k tomu, že tendr na dostavbu JE Temelín možná bude zrušen nebo odložen?

Jsem přesvědčen, že Česko potřebuje nové bloky bez ohledu na to, kdo tu bude vládnout. Je to rozhodnutí, které ovlivní českou ekonomiku na dlouhá desetiletí. Navíc zrovna teď by potřebovala významnou vzpruhu a takovou vzpruhou může být právě dostavba JE Temelín.

Co se týče Vaší otázky, jsme schopni přijmout jakýkoliv vývoj událostí. Máme teď dost práce v různých zemích a samozřejmě nemůžeme nijak donutit zákazníka rozhodnout se stavět nebo nestavět nové bloky. Bude to rozhodnutí společnosti ČEZ.

Má Rosatom nějaké nové technologie, které by chtěl rozvíjet společně s Čechy a které by mohly zvýšit jeho odběr od českých dodavatelů?

Odběr zařízení a materiálů pro jaderné elektrárny s reaktory VVER od českých dodavatelů neustále roste. V letech 2008 až 2011 Rosatom nakoupil v Čechách zboží a služby v hodnotě přibližně 2,8 miliardy korun, ale jen za rok 2012 činila tato částka 2,5 miliardy korun. Důležité také je, že uzavřel celou řadu smluv nejen s tradičními dodavateli, jako jsou například Vitkovice Holding, Sigma Lutin, Arako, ale i s celou řadou nových. Například společnost EGP Invest z Uherského Brodu bude navrhovat strojovnu pro nový mezinárodní výzkumný reaktor MBIR v Uljanovském kraji, který bude po dokončení nejvýkonnější na světě. Tato společnost se zatím v první fázi projektu velmi osvědčila a je velmi pravděpodobné, že dostane další zakázky.

Na podzim roku 2012 byla podepsána memoranda se 13 českými firmami, které by měly spolupracovat na projektu malého jaderného reaktoru SVBR-100. Jde dnes o velmi perspektivní směr, MAAE odhaduje potenciální hodnotu trhu s malými reaktory na minimálně 300 miliard dolarů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..