Otázky bezpečnosti jaderných elektráren, ekologie a rozvoj nejmodernějších technologií byly hlavními tématy Třetí konference Mezinárodní agentury pro jadernou energii MAAE, která za účasti předních osobností světové jaderné energetiky proběhla poslední červnový týden v ruském Petrohradě.

„V poslední době stále sílí přesvědčení mnoha zemí o nezbytnosti rozvoje jaderné energetiky, stejně jako o tom, že bez zařazení jaderné energetiky do celkového energetického si nelze představit další rozvoj ekonomiky,“ prohlásil v hodnotícím projevu na závěr konference šéf Rosatomu Sergej Kirijenko.

Šéf nukleárního odboru Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj Luis Echavarri v průběhu jednání uvedl, že je vděčný za těsnou spolupráci s Rosatomem: „Jsme rádi, že je teď Ruská federace s námi, protože nám to umožňuje využívat další zkušenosti z nejrozmanitějších oblastí. Rusko má nesmírně silný vědecký program a je třeba říci, že na světě je jen málo zemí, které se mohou pochlubit úspěšnými projekty v tolika oblastech, například v oblasti jaderného paliva,“ uvedl.

Z jednání účastníků konference vyplynulo, že naprostá většina zemí, která využívá jadernou energii, již dokončila veškeré procedury zaručující vyšší bezpečnost jaderných elektráren.

Agentura IEAE potvrdila, že zásadní význam pro rozvoj jaderně-energetických plánů má vytváření jaderné infrastruktury, rozvoj reaktorů na bázi rychlých neutronů, stejně jako reaktorům o malém a středním výkonu. Ty mohou kromě výroby elektrické energie například vyrábět pitnou vodu ze slané vody mořské nebo fungovat jako teplárny.

Účastníci konference zdůraznili nezbytnost zajištění vysoké úrovně jaderné bezpečnosti. Shodli se, že globální jaderná bezpečnost musí být dále upevněna na základě všeobecného přehodnocení bezpečnostních pravidel a předpisů členskými zeměmi IEAE, stejně jako přijetím doplňujících kritérií pro zvýšení bezpečnosti na jaderných objektech, posílením kontrolních pravomocí regulátorů a zvýšením připravenosti k mimořádným situacím včetně prohloubení mezinárodní spolupráce.„Bereme se vší odpovědností do úvahy, že jaderné havárie neznají hranice a jaderná bezpečnost musí být maximálně spolehlivá, efektivní a transparentní,“ uvádí se v závěrečném společném komuniké účastníků konference.

Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..