Koncepce elektrárny založené na jediném bloku s AP1000 od společnosti Westinghouse, která patří japonské společnosti Toshiba uchází s o zakázku na dostavbu Temelína.
Koncepce elektrárny založené na jediném bloku s AP1000 od společnosti Westinghouse, která patří japonské společnosti Toshiba uchází s o zakázku na dostavbu Temelína.

Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s Českou republikou dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to dnes japonský ekonomický list Nikkei. Představitelé některých českých úřadů však uvedli, že o žádném podpisu dohody s Japonskem nevědí. Dokument by podle Nikkei měl obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by mělo posílit šance americko-japonské společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Japonský list napsal, že Abe má podepsat dohodu s prezidentem Milošem Zemanem a oba se prý již téměř dohodli, že na summitu zemí visegrádské čtyřky 16. června ve Varšavě podepíšou předběžnou smlouvu o spolupráci na poli jaderné technologie. Abe se zúčastní schůzky V4 cestou na summit skupiny G8 v Severním Irsku. Mluvčí Hradu Hana Burianová ale ČTK sdělila, že prezident příští týden podpis žádné dohody neplánuje.

Český velvyslanec v Polsku Jan Sechter ČTK řekl, že ve Varšavě na setkání šéfů vlád V4 s japonským premiérem je očekáván premiér Petr Nečas. O podpisu dohody s Japonskem ale velvyslanci také není nic známo.

Společnost Westinghouse, která patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba, je jedním ze dvou kandidátů na dostavbu Temelína vedle rusko-českého konsorcia firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zájemci o dostavbu jednají s energetickou společností ČEZ, která tendr na dostavbu Temelína vypsala.

ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim. Stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů. V poslední době ale dostavbu někteří čeští politici zpochybnili kvůli možné nerentabilnosti projektu.

Minulý měsíc ruský premiér Dmitrij Medveděv při návštěvě českého premiéra Petra Nečase v Moskvě slíbil, že pokud tendr vyhraje rusko-česká skupina, získá český průmysl investice ve výší až šesti miliard eur (až 156 miliard korun). Nabídku Westinghouse zase v prosinci v Praze podpořila tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Tokio se po předloňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima a odstavení domácích jaderných elektráren snaží podpořit vývoz domácí jaderné technologie a nová Abeho vláda v této věci vyvíjí velké úsilí. Minulý měsíc podepsala s Tureckem dohodu o stavbě velké jaderné elektrárny, dohodu o jaderné spolupráci uzavřela se Spojenými arabskými emiráty a domluvila se na obnovení rozhovorů na tomto poli s Indií.

V pátečních jednáních se Abe dohodl s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Tokiu, že obě země budou spolupracovat na vývoji jaderných technologií. Chtějí také podporovat jejich vývoz do mladých tržních ekonomik.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    T ačísla nějak nesedí: …..získá český průmysl investice ve výší až deset miliard eur (až 156 miliard korun). deset miliard EUR je dnes cca 250 mliard korun, CO je správně??

      Máte pravdu, díky za upozornění, jedná se o šest miliard euro (tedy při kurzu asi 26 CZK/EUR asi 156 miliard korun). Zprávu jsme převzali od ČTK, ale zdá se, že i tamní mistři tesaři se někdy utnou a my jsme to přehlédli.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..