Maketa budoucí Baltské jaderné elektrárny. Nyní doznává určitých změn - možná bude trochu menší.
Maketa budoucí Baltské jaderné elektrárny. Nyní doznává určitých změn – možná bude trochu menší.

Stavba Baltické JE v Kaliningradském kraji, která se měla stát jedním z hlavních zdrojů elektřiny pro Pobaltí, Polsko a Bělorusko, naráží na potíže a její dokončení bylo odloženo. Agentuře RIA Novosti to v kuloárech Petěrburgského mezinárodního ekonomického fóra (PMEF) oznámil šéf Rosatomu Sergej Kirijenko.

„V projektu k žádným změnám nedošlo. Společně s ministerstvem energetiky jej dopracováváme, rozšiřujeme stavební parcelu a rozhodli jsme se kromě původně plánovaných dvou velkých bloků postavit ještě několik bloků o malém výkonu. Zatím v této souvislosti přemýšlíme o blocích s výkonem 40 MW, což jsou referentní reaktory, které mají odpracováno tisíce reaktorových let na ponorkách a jaderné flotile ledoborců. Nyní se rozhodujeme, kolik jich bude – nejspíše 4 až 8 reaktorů, které by měly ve spojení s plynovými elektrárnami plně pokrýt spotřebu Kaliningradské oblasti,“ řekl Kirijenko.

Podle jeho slov bude důsledkem takového rozhodnutí prodloužení termínu výstavby JE.

„Přesto pokračujeme ve výrobě veškerého zařízení pro bloky o velkém výkonu. Pokud bude kaliningradský systém izolovaný – a není zase tak velký – bloky o tak velkém výkonu by jej nemohly zásobovat spolehlivě. Budujeme dva bloky o výkonu 1200 MW, zatímco celkově Kaliningradský kraj odebírá kolem 450-500 MW, výhledově se může dostat na 800 MW. V první řadě však musíme postavit bloky, které dokážou stále zásobovat tento region. Pokud pobaltské země vyčlení svou distribuční síť ze společného energetického prostoru, můžeme toto garantovat pouze prostřednictvím bloků a menším výkonu,“ dodal Sergej Kirijenko a poznamenal, že v tom případě by dva velké bloky vyráběly energii pouze na vývoz.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..