Dno kontejnmentu pro třetí blok jaderné elektrárny Vogtle. Fotka je sice trochu starší, ale výborně si z ní uděláte představu o rozměrech tohoto dílu. (Zdroj: Southerncompany.com)
Dno kontejnmentu pro třetí blok jaderné elektrárny Vogtle. Fotka je sice trochu starší, ale výborně si z ní uděláte představu o rozměrech tohoto dílu. (Zdroj: Southerncompany.com)

Na třetím bloku jaderné elektrárny Vogtle, která je v současné době stavěna v americkém státě Georgia, bylo položeno dno nádoby kontejnmentu. Jednalo se o přesun dosud nejtěžšího dílu na tomto staveništi.

Téměř 40 metrů široký a 12 metrů vysokýdíl o váze přes 900 tun byl smontován přímo na staveništi z prefabrikovaných ocelových plátů. V dubnu tohoto roku byla do země zasazena kotevní konstrukce a prvního června pak do ní bylo pomocívelkokapacitního jeřábu vloženo dokončené dno nádoby, jak oznámila společnost Georgia Power.

Úpravy místa pro dva nové reaktory ve Vogtle započaly v polovině roku 2009 a v únoru roku 2012 je následovalo vydání licencí opravňujících ke stavbě a provozu elektrárny. Vedoucí projektu, společnost Georgia Power, ale narazila na jisté problémy, které ji donutily pozměnit licenci a použít odlišnou betonovou směs. Tato záležitost s licencemi byla vyřešena na konci února, zdržení ale posunulo spuštění bloků na konec roku 2017, resp. konec roku 2018.

Modulární navržení reaktorů AP1000 a rozsah projektu, kdy jsou budovány dva bloky současně, však umožnilo Georgia Power a jejím hlavním dodavatelům, společnostem Westinghous a CB&I, pokračovat během zpoždění v pracích. První prstenec kontejnmentu je již na místě, druhý je téměř dokončen a na třetím závěrečném prstenci byly už práce zahájeny.

Další těžké součástky včetně tlakové nádoby reaktoru, kompenzátoru objemu a kondenzátoru jsou již na staveništi a potrubí, které je má propojit, je vyrobeno a připraveno k převozu na místo. Základy turbínové haly také byly dokončeny a jediná chladicí věž bloku je hotova z více než 40 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..