Příkon fluence tepelných neutronů ve svazku BNCT měřený gelovými detektory. Osa svazku odpovídá souřadnici 600 mm. (Zdroj: Cvrez.cz)
Příkon fluence tepelných neutronů ve svazku BNCT měřený gelovými detektory. Osa svazku odpovídá souřadnici 600 mm. (Zdroj: Cvrez.cz)

Ve dnech 26.–29. 5. 2013 oddělení Neutronové fyziky zorganizovalo mezinárodní experiment na epitermálním svazku neutronů pro neutronovou záchytovovou terapii (BNCT) a na svazku horizontálního kanálu určeného pro neutronografii za účasti odborníků a studentů z italské State University of Milan, z Fyziologického ústavu AV ČR a katedry jaderných reaktorů FJFI ČVUT.

V rámci tohoto experimentu byly oba svazky mapovány pomocí několika typů detektorů za účelem stanovit jejich základní parametry, především dávkové příkony od neutronů a gama záření. Základním typem použitého detektoru byl detektor gelového typu – FGLD (Fricke-Gel-Layer Detectors), který umožňuje měřit prostorové rozložení dávkových příkonů od gama záření, a od tepelných a rychlých neutronů. Pro srovnání byly dále aplikovány detektory TLD a to TLD-700A, které obsahují 7Li ve formě7LiF(Mg, Ti) a jsou citlivé ke gama záření, dále TLD-600 s izotopem 6Li (6LiF(Mg, Ti)), které v kombinaci s TLD-700 slouží ke stanovení dávek od tepelných neutronů. Testovány byly i TLD-100 s přírodním Li, TLD typu Al-P skla, používané k osobní dozimetrii a alaninové detektory.

Pro stanovení biologické účinnosti obou svazků bylo použito tkáňových kultur. Součástí experimentálního týdne byl seminář Dr. G. Gambarini na téma použití FGLD pro měření ve svazcích neutronové záchytové terapie.

Zdroj: Centrum výzkumu Řež s.r.o.

O autorovi

admin

1 Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..