28.11.2022
Pohled do haly reaktoru VR-1 Vrabec, který pracuje na FJFI ČVUT. Zdroj: FJFI
Pohled do haly reaktoru VR-1 Vrabec, který pracuje na FJFI ČVUT. Zdroj: FJFI

Ministerstvo školství podepíše ve středu se zástupci amerického ministerstva energetiky a ministerstva zahraničních věcí memorandum o založení střediska pro civilní jadernou spolupráci. Vznikne na ČVUT v Praze, má podpořit vědeckou spolupráci. ČTK o tom dnes informovala Bohumila Potočná z ministerstva.
Na vzniku centra se dohodl premiér Petr Nečas (ODS) s americkým prezidentem Barackem Obamou už v roce 2011 při jednání v Bílém domě. Do roku 2015 se počítá s náklady kolem 14 milionů korun, zhruba dvě třetiny zaplatí americká strana.
Vědci budou zkoumat například reaktory IV. generace, malé modulární reaktory a inovovat paliva, aby byla vodivější. Zabývat se budou také materiály k určení ionizující záření nebo návrhem neutronové kamery.
„Do roku 2015 se budou činnosti střediska pro civilní jadernou spolupráci zaměřovat primárně na prohlubování kontaktů a spolupráce se zahraničními partnery, které budou představovat základní výchozí rámec pro již intenzivní spolupráci v nadcházejícím období,“ uvedla Potočná. V centru budou kromě vědců z ČVUT působit další české instituce zabývající se jaderným inženýrstvím, na americké straně pak budou spolupracovat například s univerzitami v Texasu, Wisconsinu, Tennessee nebo národními laboratořemi.
Nečas loni v prosinci po jednání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou kvůli tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín uvedl, že centrum bude „kontaktní burzou“ pro navazování spolupráce mezi českými a americkými vědci.
Na pracovní cesty českých vědců do USA a amerických badatelů do Česka přispěje americká strana v letech 2013 až 2015 celkem půl milionem dolarů (přes 9,6 milionu korun). Náklady na vybudování a vybavení střediska bude hradit české ministerstvo školství, do roku 2015 přispěje částkou 3,5 milionu korun. Další milion dá samo ČVUT, peníze půjdou hlavně na energie a provoz centra.

Zdroj: ČTK

Pokud se chcete dozvědět více o dosavadním výuce v oboru jaderných reaktorů na ČVUT, doporučujeme rozhovor s Janem Ratajem z loňského roku.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..