Na obzoru jsou nové zakázky pro české firmy, a to přímo v nejperspektivnější oblasti jaderné energetiky, kterou tvoří reaktory SVBR-100 o malém výkonu. To je hlavní poselství Mezinárodního průmyslového fóra Atomexpo-2013, které se konalo ve dnech 26. až 28. června v ruském Sankt-Petěrburgu.

V rámci fóra se uskutečnily diskuze u kulatých stolů a sympózia, na nichž účastníci diskutovali o aktuálních otázkách mezinárodního jaderného práva, ochrany životního prostředí a mezinárodní spolupráce v otázkách jaderného palivového cyklu, stejně jako v oblasti „back-end“.

Na Atomexpu-2013, kterého se zúčastnilo více než dva tisíce lidí, včetně představitelů 102 společností a státních organizací ze 42 zemí světa, vzbudil pozornost nový experimentální projekt ruských vědců – mobilní neutronový generátor pro zdravotnická zařízení. Rusko je v oblasti neutronových generátorů světovou špičkou, což potvrzuje i skutečnost, že na vesmírném vozítku Curiosity americké agentury NASA byl instalován ruský generátor neutronového pole, který pomáhá hledat zdroje vody. Ohlas měla i představená nová ruská technologie zpevnění budov v seismicky aktivních oblastech prostřednictvím uhlíkových vláken.

Hitem Atomexpa-2013 a příslibem pro budoucnost jaderné energetiky se staly reaktory o malém a středním výkonu. Podle prognóz Rosatomu dosáhne k roku 2030 celkový objem výkonu reaktorů zmíněného typu ve světovém měřítku úctyhodných 46.5 GW. Jsou schopny kromě výroby elektřiny pracovat také jako zařízení na výrobu pitné vody ze slané mořské vody. Generální ředitel společnosti Rusatom Overseas Džomart Alijev ve svém referátu o strukturálních změnách na světových trzích s jadernou energetikou zdůraznil, že tyto technologie budou v příštích desetiletích upřednostňovat mnohé země Latinské Ameriky, Afriky, Blízkého východu a Asie.

To je mimořádně dobrá zpráva pro 13 českých firem, které loni na podzim podepsaly memoranda s ruskou společností AKME-engineering, která projekt reaktoru SVBR-100 o výkonu 100 MW uskutečňuje. Jde o mimořádně perspektivní projekt, který by mohl zajistit stabilní objem zakázek na dlouhá léta dopředu.

Společnost ARAKO (Opava) navíc v rámci Atomexpo-2013 uzavřela kontrakty s akciovou společností Atomenergomaš o dodávkách speciálního uzavíracího potrubního zařízení pro 1.energoblok Novovoroněžské JE-2 a 4.energoblok Rostovské JE v hodnotě přibližně dva miliony euro a společnost Chladicí Věže Praha podepsala s běloruským podnikem Grodnospecstroj dohodu o spolupráci při dodávkách technologií a zařízení pro výstavbu dvou chladících věží Běloruské JE.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..