Francouzská společnost Areva dodala do Japonska novou robotickou techniku určenou pro monitorování kontaminovaných oblastí okolo JE Fukušima.

Skupina Bac End BG, spadající pod Arevu, dopravila do Fukušimy dvě zařízení – robota pro práce pod vodou a třídič kontaminované půdy.

Ponorka typu ROV. Zdroj: Atominfo.ru
Ponorka typu ROV. Zdroj: Atominfo.ru

Prvním ze zařízení je miniponorka typu ROV (remotely operated underwater vehicle – podvodní vozidlo řízené na dálku). Stroj umí odebírat vzorky a následně posílat operátorům výsledky jejich analýzy. Po odzkoušení zařadí japonská agentura JAEA miniponorku ROV do prací, jejichž cílem je sestavení mapy kontaminace jezer poblíž havarované elektrárny.

Druhým zařízením dodaným do Fukušimy je stroj pro třídění půdy s nízkými koncentracemi radioaktivních látek. Na jeho vývoji se podílí Areva společně se společností GRS Valtech. Zautomatizovaný mobilní aparát je schopen oddělovat čistou zem od kontaminované s výkonem až 100 tun za hodinu. Jeho zkoušky proběhnou v létě za dohledu odborníků z japonských firem ATOX, Chiyoda Technol a SKS.

V případě Arevy se nejedná o první dodávku podobné techniky do Fukušimy. V současnosti již v jejím okolí pracuje např. zařízení pro měření kontaminace nebo bezpilotní letadlo, které sestavuje mapy kontaminace těžko dostupných míst.

Třídič kontaminované půdy. Zdroj: Atominfo.ru
Třídič kontaminované půdy. Zdroj: Atominfo.ru

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..