Skupina akcionářů společnosti TEPCO, která je provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, na níž před dvěma lety došlo v důsledku rozsáhlého zemětřesení a následného úderu vlny cunami k vážné havárii, vyzvala její vedení k ukončení veškeré činnosti v jaderné sféře. Ve středu to oznámila televizní stanice NHK.

Schůzka akcionářů, první poté, co japonská vláda dohodla s vedením TEPCO faktické zestátnění firmy, které ji zachránilo před bankrotem, proběhla nedávno v Tokiu. Řada akcionářů požaduje ukončit provoz všech jaderných elektráren, které TEPCO vlastní, a úplné uveřejnění všech informací o průběhu prací na likvidaci následků fukušimské havárie. Akcionáři navíc vystoupili s návrhem na významné snížení platů členům vedení společnosti.

Prezident TEPCO Naomi Hiroše se akcionářům omluvil a požádal naopak o podporu současného záměru co nejvíc zvýšit spolehlivost a bezpečnost stávajících jaderných elektráren pro jejich opětovné spuštění. Jde například o JE Kašiwadzaki-Kiriwa v prefektuře Niigata, jež je podle Hirošeho zdrojem elektřiny, důležitým pro celou zemi.

Jaderný průmysl nyní v Japonsku zažívá poměrně rázné změny. Nový dozorčí úřad, Výbor pro kontrolu jaderné energetiky v Japonsku, uvedl v platnost (začnou fungovat už 8. července) nové bezpečnostní standardy, které zohledňují nejen možnost cunami a zemětřesení, která nejsou v Zemi vycházejícího Slunce až takovým překvapením, ale také útoky teroristů, pád letadla, počítačový útok nebo výbuch bomby. Navíc byly zpřísněny geofyzikální požadavky. Například pokud bude zjištěno, že lokalita, kde se elektrárna nachází, leží na zlomu zemské kůry, který byl naposled aktivní před méně než 400 tisíci let, čeká ji povinné ukončení provozu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..