Pohled na jadernou elektrárnu Doel, která leží v ústí řeky Scheldt. Čtyři tlakovodní bloky o celkovém výkonu 2919 MW tu provozuje společnost Electrabel. (Zdroj: Wikipedia.org)
Pohled na jadernou elektrárnu Doel, která leží v ústí řeky Scheldt. Čtyři tlakovodní bloky o celkovém výkonu 2919 MW tu provozuje společnost Electrabel. (Zdroj: Wikipedia.org)

Belgický provozovatel jaderných elektráren, společnost Electrabel, připravuje bloky v elektrárnách Tihange a Doel k tomu, aby byly opět spuštěny. Potvrzuje tím, že údajné prasklinky ve stěnách tlakových nádob nemají význam pro bezpečný provoz těchto bloků.

V létě roku 2012 byly odstaveny bloky Doel-3 a Tihange-2, neboť výsledky kontroly reaktorové nádoby ultrazvukem nasvědčovaly, že jsou v jejich stěnách drobné praskliny. Další zkoumání ukázalo, že ve skutečnosti jsou tyto defekty jen takzvané vodíkové „vločky“ a pochází již z výroby.

Belgický regulátor Federal Agency for Nuclear Control (FANC) vydal dříve v tomto roce seznam šestnácti požadavků na zkoušky a vyšetřování, z nichž jedenáct musí být splněno před spuštěním reaktorů a zbývajících pět má být provedeno až během provozu. Krátce poté předložila společnost Electrabel regulátorovi plán činností vedoucích ke splnění seznamu požadavků.

Nyní už byla regulátorem FANC schválena všechna opatření požadovaná před spuštěním reaktorů a mohlo být tedy přikročeno k jejich bezpečnému opětovnému uvedení do provozu.

Společnost Electrabel poznamenala, že ve zprávě předané regulační agentuře FANC potvrdila, že tyto defekty vznikly už během výroby, jsou stabilní a nemají vliv na konstrukční integritu obou nádob.

Dále tato společnost uvedla, že okamžitě zahájí práce na znovu spuštění obou bloků a očekává, že za dva nebo tři týdny opět začnou dodávat proud do sítě. Regulační agentura FANC bude dohlížet na průběh spouštění a naplánovala inspekce stavu tlakových nádob během další výměny paliva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..