Stížnosti na příliš vysoký počet fotovoltaických elektráren dostaly vládním nařízením o odvodech a arbitráží nový rozměr.
Stížnosti na příliš vysoký počet fotovoltaických elektráren dostaly vládním nařízením o odvodech a arbitráží nový rozměr.

Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) dnes oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti Česku. Osm investorů požaduje odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren. ČTK o tom informoval mediální zástupce IPVIC Michal Donath.

„Zatím neznáme obsah žaloby. Samozřejmě pečlivě připravujeme právní obranu České republiky jako při všech arbitrážích proti státu,“ reagoval na informaci o arbitráži mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Výši částky, o niž chtějí investoři vést arbitráž, IPVIC nezveřejnil, stejně jako místo konání arbitráže. „Kalkulace škody ještě nebyla dokončena,“ řekl ČTK Donath. Podle serveru IHNED.cz půjde v arbitráži zhruba o 2,5 miliardy korun a řízení potrvá nejméně dva roky.

„Přestože se arbitrážní soudy snaží rozhodovat rychle, vzhledem ke složitosti kauzy nepředpokládám, že rozhodnutí padne dříve než za rok. Pravděpodobně si na něj počkáme mnohem déle,“ sdělil ČTK právník Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

„Vláda nám jinou možnost ani nedala,“ řekl k zahájení arbitráže generální sekretář IPVIC Frank Schulte. „Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, která aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže,“ dodal.

Zástupci IPVIC tvrdí, že Česko lákalo zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale zavedlo „diskriminační opatření“ a především tříletý solární odvod.

Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku. Solární sdružení ho už dříve napadla u Ústavního soudu s poukazem na jeho retroaktivitu, soudci však odvod neshledali v rozporu s ústavou.

IPVIC je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.

Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše této podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny, na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..