Ideální stav dle Westinghouse: nový AP-1000 na louce. Zatím se americkému gigantovi daří mnohem lépe doma a v Asii, než v Evropě. Možná to změní právě litevský tendr.
Ideální stav dle Westinghouse: nový AP-1000 na louce. Zatím se americkému gigantovi daří mnohem lépe doma a v Asii, než v Evropě.

Westinghouse a čínská společnost Nuclear Power Technology Corp (SNPTC) založili společný podnik, jehož cílem je vybudovat globální dodavatelský řetězec pro reaktory typu AP1000.

Zpočátku bude společný podnik pomáhat čínským výrobcům dodávajícím vybavení a stavební díly pro čínské elektrárny s AP1000 naplňovat bezpečnostní a jakostní normy. V dlouhodobějším horizontu si pak bude podnik klást za cíl jednak pomáhat kvalifikovaným čínským výrobcům vyvážet své produkty do světa, jednak asistovat dodavatelům ze světa při dovozu svých výrobků do Číny.

Prezident a výkonný ředitel Westinghousu, Danny Roderick, řekl: „Očekáváme, že budeme vytvářet nové podnikatelské příležitosti jak v rámci Číny, tak i mimo ni. Založením tohoto společného podniku máme prostředek, jak zpřístupnit naše zboží i služby širšímu okruhu zákazníků, což přinese obchodní úspěchy na obou stranách.“

Předseda SNPTC, Wang Binghua, celou záležitost okomentoval slovy: „Tento podnik je nejnovějším příkladem toho, že Westinghouse a SNPTC jsou strategickými partnery v poskytování výrobků a služeb, které pomohou zabezpečit budoucí generace v Číně, ale i jinde po světě, čistou a spolehlivou elektřinou.“

Westinghouse a SNPTC v Číně pracují na výstavbě čtyř reaktorů AP1000. První jmenovaná firma buduje v JE Chai-jang (Haiyang) a v JE Sanmen po dvou blocích, které by měly začít pracovat v letech 2014-2015. Tyto bloky jsou prvními z budoucího čínského arsenálu reaktorů AP1000. Významnou část projektu tvoří přenos technologií hlavnímu dodavateli, státní společnosti SNPTC.

V lednu uzavřel Westinghouse a čínská společnost State Nuclear Power Automation System Engineering Company, což je společný podnik firem SNPTC a Shanghai Automation Instrumentation Corporation Ltd, partnerství v poskytování přístrojového vybavení a kontrolních systémů pro budoucí čínské jaderné elektrárny s AP1000.

 

Oficiální zahájení

Nedávno byla uskutečněna ceremonie na oslavu založení společného podniku nazvaného SNPTC-WEC Nuclear Power Technical Services (Beijing) Co Ltd. Kromě zástupců firem Westinghouse a SNPTC se ho zúčastnili i zaměstnanci čínských dodavatelů jako Harbin Electric Group, Dongfang Electric Group a Shanghai Electric Group.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..