Cigeo
Vizualizace jaderného úložiště Cigéo

Přípravné práce zařízení pro dlouhodobé ukládání radioaktivního odpadu Cigéo v Bure ve Francii dosáhly konečné fáze, v rámci které proběhne veřejná debata.

Francie, jejíž elektroenergetika stojí na jaderných základech již od 70. Let, nashromáždila během provozu svých jaderných zařízení asi 2700 metrů krychlových vysoce aktivního odpadu a 40000 metrů krychlových středně aktivního odpadu s obsahem dlouho existujících izotopů. Tyto radioaktivní odpady pocházejí z 99% z výroby elektrické energie, zbylé procento pak z různých výzkumných rektorů pro výrobu medicínských radioizotopů apod.

Vhodná oblast pro zřízení podzemního úložiště jaderného odpadu byla nalezena u obce Bure, která leží na východ od Paříže na hranici departementů Meuse a Haute Marne. Po několikaletém studiu místního podloží se Andra, národní agentura pro nakládání s odpadem, rozhodla vytvořit v oblasti síť tunelů, ve které bude uložen jaderný odpad.

Zakázka na projektové práce na Centre Industriel de Stockage Géologique (Cigéo) byla zadána už v lednu 2012. V rámci této zakázky odborníci navrhnou skladovací prostory v hloubce asi 500 metrů, které budou využívat vlastností místních jílů jako geologické bariery zabraňující úniku radioaktivních látek. Přestože je Cigéo navrženo jako permanentní úložiště, francouzské zákony požadují možnost odpad z úložiště odvést nejméně po dobu 100 let.

Velké množství dokumentů o projektu bylo uvolněno pro širokou veřejnost v rámci připomínkovacího období, které probíhá od 15. května do 15. října.  Připomínky veřejnosti budou zváženy, ještě před tím, než Andra podá žádost o udělení stavební a provozní licence pro Cigéo. Andra chce žádost francouzskému Úřadu pro jadernou bezpečnost (Autorité De Sûreté Nucléaire, ASN) podat příští rok. V případě úspěchu by stavba měla začít v roce 2019 a uvedení do provozu přijde na řadu v roce 2025.

Cigéo a jakékoliv jiné zařízení pro ukládání jaderného odpadu bude placeno z peněz, které francouzská elektrárenská společnost EDF z provozních zisků svých 58 reaktorů ukládá na zvláštní účet. Společnost už také spolupracuje s jiným francouzským jaderným gigantem – Arevou, na technologii přepracování vyhořelého paliva a uzavření palivového cyklu, aby skutečného odpadu do trvalých úložišť zbylo minimum. Na svém hlavním účtu má EDF uloženo asi 40 miliard euro pro nakládání s jaderným odpadem a likvidaci starých jaderných elektráren.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..