Palivové peletky, kterými jsou naplněny palivové tyče.
Palivové peletky, kterými jsou naplněny palivové tyče.

V Jaderné elektrárně Temelín začalo vyvážení paliva z reaktoru druhého výrobního bloku. Kontrolou projde všech 163 palivových souborů. Zpět do reaktoru se jich vrátí 121, doplněny budou 42 novými soubory. Druhý blok přestal elektřinu vyrábět před deseti dny. Pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru je plánovaná na 48 dní. Výrobu elektřiny by měl druhý blok obnovit v druhé polovině června, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.
„Vlastní výměna paliva začíná přesunem všech palivových souborů z reaktoru do bazénu skladování, který je hned vedle reaktoru. Zde je každý soubor zkontrolován,“ uvedl Sviták. Veškerá manipulace s palivem se odehrává pod vodou a pomocí dálkově řízeného zavážecího stroje. Pracovníci elektrárny ho ovládají z místnosti nad reaktorovým sálem.
„Stroj má dvě tyče. Pracovní, do které se palivový soubor vtáhne, a televizní, pomocí které pak obsluha stroje může sledovat celou cestu palivového souboru. Manipulace s jedním souborem trvá asi půl hodiny,“ uvedl vedoucí útvaru transportně-technologická část Jiří Bigas.
Palivové soubory, které se již nevrací do reaktoru, se umístí do bazénu skladování. Tam zhruba deset let chladnou. Následně jsou uloženy do kontejnerů Castor. Kapacita jednoho kontejneru je 19 palivových souborů. V kontejnerech jsou převezeny do skladu použitého paliva, který je v areálu elektrárny v provozu od roku 2010. Tam mohou být umístěny až 60 let.
Odstávka bloku není jen kvůli výměně paliva. Harmonogram obsahuje 10.000 činností. Součástí jsou kontroly a revize, které mají ověřit stav zařízení a připravit ho na následný desetiměsíční provoz. V rámci programu sledování životnosti tlakové nádoby budou z reaktoru vyjmuty takzvané svědečné vzorky a předány ke zkouškám odborníkům z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži.
V nejaderné části bude provedena pravidelná roční kontrola všech tří nízkotlakých rotorů turbíny. Součástí prací na turbíně bude i kontrola vysokotlakého rotoru. Do prací se zapojí více než 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.
V elektrárně Temelín už se připravuje i druhá letošní odstávka pro výměnu paliva na prvním bloku. Podle časového harmonogramu začne 13. července a potrvá 49 dní.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..