JE Temelín dbá na návrhy bezpečnostních expertů. Zdroj: Českobudějovický deník
JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín dnes v 21:00 přestal vyrábět elektřinu, v sobotu začne pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Plánovaná je na 48 dní. Výrobu elektřiny by měl druhý blok obnovit v druhé polovině června, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.
„Při odstávce bude v reaktoru vyměněno 42 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163 souborů. Z bazénu vedle reaktoru bude ve dvou kontejnerech převezeno 38 použitých palivových souborů do skladu použitého paliva v areálu elektrárny,“ uvedl Sviták. Tam obsadí desátou a jedenáctou skladovací pozici ze 152. První kontejner byl do skladu umístěn v roce 2010. Kapacita na provoz dvou bloků Temelína byla plánovaná na 30 let. V rámci programu sledování životnosti tlakové nádoby budou z reaktoru vyjmuty takzvané svědečné vzorky a předány ke zkouškám odborníkům z Ústavu jaderného výzkumu Řež.
V nejaderné části bude provedena pravidelná roční kontrola všech tří nízkotlakých rotorů turbíny. Součástí prací na turbíně bude i kontrola vysokotlakého rotoru.
Elektrárna podle ředitele Miloše Štěpanovského plní plán výroby elektřiny na více než 100 procent, oba bloky od počátku roku pracují bezpečně a spolehlivě. „Tým koordinátorů tuto odstávku detailně naplánoval, o výsledku rozhodne její provedení. Myslím, že konečně začínáme úročit zkušenosti z 19 provedených odstávek na Temelíně. Každoročně získáváme nové,“ řekl ČTK ředitel.
Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje 10.000 činností a na jejich realizaci se bude podílet více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ. V elektrárně Temelín už se připravuje i druhá letošní odstávka pro výměnu paliva na prvním bloku. Podle časového harmonogramu začne 13. července a potrvá 49 dní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..