Argentinská společnost INVAP působí nejen v oblasti jaderných technologií, ale podílí se i na výrobě satelitů.
Argentinská společnost INVAP působí nejen v oblasti jaderných technologií, ale podílí se i na výrobě satelitů.

Invap, argentinská společnost zabývající se jadernými technologiemi, postaví na základě kontraktu podepsaného s Brazílií a Argentinou v těchto zemích dva výzkumné reaktory.

Invap podepsala smlouvu za 12 milionů dolarů s argentinským Národním úřadem pro atomovou energii (National Atomic Energy Commission – CNEA) a brazilským Národním úřadem pro jadernou energii (National Nuclear Energy Commission – CNEN). Reaktory dostaly označení Brazilský víceúčelový reaktor (RMB), resp. RA-10 pro argentinskou verzi.

Podle argentinského Ministerstva federálního plánování bude společnost Invap při konstrukci těchto nových reaktorů vycházet s designu Opal (Open Pool Australian Light-water), který již dříve dodala Australské organizaci pro jadernou vědu a techniku (Australian Nuclear Science and Technology Organization – Ansto).

Reaktory budou využívány k produkci lékařských radioizotopů, k testovacímu ozařování nových materiálů a jaderného paliva nebo k výzkumu neutronových svazků. Kromě toho bude argentinský a brazilský reaktor disponovat kapacitou odpovídající kolem 40 % světové poptávky radioizotopů. Argentina se v současnosti podílí na celosvětové produkci z 5 %, zbytek zajišťuje Austrálie, Kanada, Francie a Jižní Afrika.

Podle souvisejícího kontraktu z ledna loňského roku vyvíjí brazilská společnost Intertechne koncepci a základní design budov, systémů a infrastruktury pro Brazilský víceúčelový reaktor. Zařízení bude postaveno v okrese Iperó ve státě Sao Paulo a mělo by začít pracovat v roce 2018.

Podrobnosti ohledně umístění a časového rámce výstavby argentinského AR-10 nebyly dosud zveřejněny.

 

Rostoucí spolupráce

Projekt výzkumných reaktorů je součástí rostoucí bilaterální spolupráce v oblasti jaderné energetiky mezi Argentinou a Brazílií. V únoru roku 2008 podepsaly tyto dvě země deklaraci o společném vývoji jaderných reaktorů, jaderných plavidel a obohacování uranu. Krátce poté začaly CNEA a CNEN pracovat na vytvoření Binacionálního úřadu pro jadernou energetiku (Binational Commission of Nuclear Energy – COBENA), který zahájil činnost na počátku roku 2010.

V srpnu téhož roku tehdejší brazilský prezident, Luiz Inácio Lula da Silva, a argentinská prezidentka, Cristina Fernándezová, popsali organizaci COBENA jako úřad, jehož cílem je „zintenzivnit úsilí při zavedení a integraci projektů, které byly shledány jako klíčové při rozvoji bilaterální spolupráce na poli mírového využití jaderné energie, zejména pak při realizaci nejdůležitějších a nejvíce exponovaných projektů, jakým je i společný vývoj víceúčelového výzkumného reaktoru.“

Smlouva o společné výstavbě dvou výzkumných reaktorů byla podepsána v lednu roku 2011 argentinským ministrem plánování, Juliem de Videm, a jeho brazilským protějškem, Fernandem Pimentelem.

Argentina a Brazílie již v malém měřítku jadernou energii využívají. Obě země v současnosti mají po dvou fungujících jaderných reaktorech.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..