Reaktor ATMEA - menší model z produkce francouzské Arevy.
Reaktor ATMEA – menší model z produkce francouzské Arevy.

Turecko a Japonsko podepsaly dohodu o výstavbě druhé turecké jaderné elektrárny. Na břehu Černého moře ji postaví japonsko-francouzské konsorcium a první ze čtyř reaktorů by měl být schopen dodávat elektřinu do sítě odhadem za deset let. Celkové náklady na projekt se odhadují na 22 miliard USD (430,5 miliardy Kč).
Konsorcium tvoří společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která je jedním ze stavitelů elektrárny ve Fukušimě, Itochu Corporation a francouzská společnost GDF Suez. Při stavbě mají být podle agentury Reuters použité reaktory typu Atmea francouzské jaderné skupiny Areva, která se ucházela také o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín. První ze čtyř reaktorů má začít dodávat elektřinu ve roce 2023 a poslední v roce 2028.
Japonský premiér Šinzó Abe při podpisu dohody při své návštěvě v Ankaře řekl, že Tokio se poučilo z jaderné havárie tamní elektrárny ve Fukušimě a při budování elektrárny v tureckém přímořském městě Sinop zajistí „nejvyšší úroveň bezpečnosti“.
„Tato dohoda je také prvním krokem k třetí turecké jaderné elektrárně,“ řekl turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při podpisu mezivládní dohody.
Obrat k jádru by měl snížit závislost Turecka na dovozu ropy a zemního plynu. Turecká ekonomika rychle roste a země dováží skoro 97 procent energie, kterou potřebuje. Dohoda ale představuje vzpruhu i pro japonského premiéra, který po jaderné havárii ve Fukušimě v březnu 2011 hájí bezpečnostní normy v japonské jaderné energetice.
První tureckou jadernou elektrárnu postaví ruská státní společnost Rosatom. Stát bude nedaleko pobřeží Středozemního moře a stavba by měla začít v polovině roku 2015. Do sítě by měla elektřinu dodávat o čtyři roky později.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..