JE Ringhals. Zdroj: dailytelegraph.com.au
JE Ringhals. Zdroj: dailytelegraph.com.au

Švédská energetická společnost Vattenfall oznámila, že plánuje díky rozsáhlému modernizačnímu programu provozovat své jaderné bloky v JE Forsmark a JE Ringhals déle – celkem 60 let. 

Ve zprávě posuzující možnosti dlouhodobého provozu svých jaderných reaktorů Vattenfall uvádí, že jeho dva nejstarší bloky, Ringhals 1 a 2, splňují technické a ekonomické předpoklady pro provoz 50 let, zbylých pět bloků, Ringhals 3 a 4 a Forsmark 1 až 3, pak po celých 60 let. Bloky JE Ringhals byly uváděny do provozu v 70. a 80. letech, Forsmark v roce 1980.

Společnost Vattenfall a provozovatelé obou elektráren nyní přikročí k analýze, jaké investice budou potřeba k zajištění bezpečného a ziskového provozu po dalších 60 let. Vedoucí obchodního oddělení pro jadernou energetiku společnosti Vattenfall, Torbjörn Wahlborg, vysvětlil, že se nejedná o určení konkrétního data závěrečné odstávky, ale spíše o odhadnutí investic potřebných pro konkrétní provozní životnost elektráren.

Vattenfall v současnosti plánuje investovat v období 2013-2017 až 2,4 miliardy dolarů do modernizace elektráren Forsmark a Ringhals.Wahlborg to popsal jako „nejrozsáhlejší program modernizace v dějinách švédské energetiky“. Jeho cílem je technické zajištění dlouhodobého provozu obou elektráren.

Bloky Ringhals 1 a 2 vznikly v polovině 70. let minulého století, ostatní bloky pak v první polovině 80. let. Ringhals 1 a tři bloky ve Forsmarku mají varné reaktory, v Ringhals 2 až 4 jsou reaktory tlakovodní. Obě elektrárny vlastní a provozuje společnost Vattenfall.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..