Vattenfall utrpěl značné ztráty kvůli německému odstoupení od jádra, postoj Švédska vůči jaderné energetice ale zůstává pozitivní. Zdroj: Wiki
Vattenfall utrpěl značné ztráty kvůli německému odstoupení od jádra, postoj Švédska vůči jaderné energetice ale zůstává pozitivní. Zdroj: Wiki

Švédská elektrárenská společnost Vattenfall oznámila, že plánuje provozovat své novější bloky ve Forsmark a Ringhals až šedesát let díky dlouhodobému programu technických úprav.

V nejnovějším zhodnocení podmínek pro dlouhodobý provoz reaktorů společnost uvádí, že existují technické a ekonomické předpoklady k provozu dvou nejstarších jednotek Ringhals 1 a 2 po dobu 50 let. Zbylých pět bloků této společnosti, které ve Švédsku pracují, Ringhals 3 a 4 a Forsmark 1-3 může podle odhadů vydržet v provozu šedesát let.

Vattenfall a společnosti, které se podílejí na provozu těchto dvou elektráren, teď vyhodnotí investice nutné k bezpečnému a ekonomicky výhodnému provozu elektráren po tak dlouhou dobu. Šéf obchodního oddělení pro jadernou energetiku, Torbjörn Wahlborg, vysvětluje, že nejde o stanovení pevného data uzavření elektrárny, ale jde spíš o hledání možných cest k prodloužení životnosti. Vattenfall v současnosti plánuje investovat 16 miliard švédských korun (téměř 50 miliard korun českých) do modernizace a vylepšení svých jaderných elektráren mezi lety 2013 a 2017, což bude podle Wahlborga „největší modernizační program v historii švédské energetiky.“ Projekt umožní zajistit optimální technický stav pro prodloužení životnosti.

Ringhals 1 a 2 začaly pracovat v polovině sedmdesátých let, zbylé reaktory potom v první polovině let osmdesátých. Ringhals 1 a všechny tři bloky ve Forsmark jsou varného typu. Naproti tomu Ringhals 2-4 jsou typu tlakovodního. Vattenfall obě elektrárny provozuje a je jejich majoritním vlastníkem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..