Japonsko a Indie by příští týden měly při návštěvě indického premiéra Manmóhana Singha v Tokiu jednat hlavně o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Řekl to v rozhovoru pro japonskou tiskovou agenturu Kjódó indický premiér. Japonsko se snaží zvýšit vývoz jaderné technologie a další infrastruktury, protože doufá, že se mu tak podaří podpořit oživení domácí ekonomiky.

Japonsko a Indie na počátku tohoto měsíce podepsaly dohodu o hospodářské spolupráci a investicích. Kromě civilní jaderné energetiky by obě strany mohly jednat i o užší vojenské spolupráci. Singh bude na návštěvě v Tokiu od pondělí do čtvrtka.

Japonský premiér Šinzó Abe silně propaguje japonskou jadernou technologii a všemi silami se snaží podpořit její prodej do zahraničí, zvláště do rozvíjejících se zemí Asie a na Blízký východ. Abe v rámci svých zahraničních cest podepsal jaderné dohody ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii. Propagovat japonskou jadernou technologii plánuje i během své červnové cesty do Maďarska, Polska, České republiky a na Slovensko.

Vzájemný obchod mezi Japonskem a Indií zatím není příliš výrazný. Za rok do konce března vývoz Japonska do Indie klesl o téměř pět procent na 842,1 miliardy jenů (166,8 miliardy Kč). To je zhruba jedna třináctina vývozu Japonska do Číny. Dovoz z Indie pak stoupl o 4,5 procenta na 579,1 miliardy jenů (114,7 miliardy Kč). India však do roku 2017 plánuje investovat do infrastruktury zhruba jeden bilion dolarů (20 bilionů Kč) a Singh uvedl, že vidí obrovskou příležitost pro japonský průmysl, který by mohl pomoci vybudovat v jeho zemi zpracovatelský sektor.

Japonsko odstavilo z provozu většinu svých jaderných elektráren kvůli obavám o bezpečnost po neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011. Velké firmy, jako Hitachi, Toshiba a Mitsubishi Heavy Industries se zoufale snaží vykompenzovat své ztráty doma prodejem do zahraničí. Vyhlídky jsou nadějné, protože v příštích letech se mají ve světě postavit desítky jaderných reaktorů.

První dohoda o jaderném vývozu z Japonska po neštěstí v březnu 2011 přišla v rámci návštěvy Abeho v Turecku. Turecko si vybralo pro stavbu jaderného reaktoru na pobřeží Černého moře japonsko-francouzské konsorcium.

Prodej japonského jaderného zařízení a technologie do Indie omezovaly v minulosti jaderné testy Indie a její odmítání podepsat smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Indie sice již oznámila moratorium na další jaderné zkoušky, ale Japonsko chce od Dillí jasnější závazek, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Buď je moc brzo ráno, nebo v textu vidím části textu několikrát. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..