Malý reaktor SVBR-100 (více o něm zde), který je dílem ruské společnosti AKME Engineering,  byl představen na X. mezinárodní výstavě technologii a zařízení pro jadernou energetiku (CIENPI-2013) v Šanghaji. Toto oborové fórum je největší v asijském regionu a organizuje jej jednou za dva roky Čínská asociace pro jadernou energii (CNEA).

Vedle projektu SVBR-100 představil Rosatom činnost firem, které jsou jeho součástí a spolupracují s ním, byly to například výrobce jaderného paliva TVEL, OKB Gidropress a další. 

Stojí za to si připomenout hlavní fakta o SVBR-100. Jde o malý reaktor s výkonem 100 MW, chlazený směsí olova a bismutu. Předností této technologie je její modulární princip: několik bloků lze zapojit do série, jejich výroba bude unifikovaná. Jednotlivé reaktory jsou vyráběny na jednom místě a poté dopraveny na určené místo. Tento přístup dovoluje využít efektivní metody organizace stavebních a montážních práci a značně snížit náklady na výstavbu. 

AKME-Engineering je podnik založený v roce 2009 speciálně za účelem vývoje a následně i stavby SVBR a jeho export do světa. Uvedení do provozu prvního prototypu s reaktorem SVBR-100 je naplánováno na rok 2019 (více například zde a zde).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..