Reaktor Atmea1 je tlakovodní reaktor o výkonu 1100 MWe kombinující technologie od Arevy i MHI.  Podle vyjádření společností umožňuje tento design dlouhé provozní cykly a  krátké odstávky pro výměnu paliva a dokáže se přizpůsobit změnám v odběru energie ze sítě ovlivněním výroby elektřiny až o 5 % za minutu. Bezpečnostní prvky jsou jak pasivního tak aktivního charakteru, nechybí ani lapač aktivní zóny. Zdroj: WNN
Reaktor Atmea1 je tlakovodní reaktor o výkonu 1100 MWe kombinující technologie od Arevy i MHI. Podle vyjádření společností umožňuje tento design dlouhé provozní cykly a krátké odstávky pro výměnu paliva a dokáže se přizpůsobit změnám v odběru energie ze sítě ovlivněním výroby elektřiny až o 5 % za minutu. Bezpečnostní prvky jsou jak pasivního tak aktivního charakteru, nechybí ani lapač aktivní zóny. Zdroj: WNN

Turecko se stane první zemí, která na svém území postaví reaktor Atmea1 vyvinutý společnostmi Areva a Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Podle smlouvy podepsané 3. května by se země měla do deseti let dočkat čtyř pracujících bloků u obce Sinop.

Do Turecka 3. května dorazil japonský premiér Šinzó Abe a se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem podepsali smlouvu o výstavbě nové jaderné elektrárny v provincii Sinop, v níž se mají objevit tlakovodní reaktory Atmea1.

Invest In Turkey, oficiální internetové stránky turecké vládní agentury ISPAT, popsaly smlouvu jako „poskytující výhradní vyjednávací práva pro stavbu jaderné elektrárny“ . Podle očekávání by měl být konečným výsledkem kontrakt až na čtyři jaderné bloky za předpokládanou cenu 22 miliard dolarů, tato informace ale ještě nebyla potvrzena.

 

Společný podnik Arevy a MHI, Atmea, byl vytvořen na konci roku 2007 se záměrem prodávat reaktory typu Atmea-1 zemím, které se teprve chystají začít s výstavbou jaderného programu. Výběr této technologie v Turecku je výsledkem procesu zahájeného tureckou vládou v roce 2008, během něhož se státem kontrolovaný energetický sektor seznamoval s činností několika výrobců reaktorů a jejich domovských vlád.

Francouzská energetická společnost GDF Suez, která se bude na výstavbě podílet, byla první, která potvrdila podpis smlouvy ze 3. května. Podle svého mluvčího společnost „vždy podporovala vývoj reaktoru Atmea1 jako typu, který dokonale vyhovuje potřebám mnoha zemí, které chtějí zahrnout jadernou energetiku do svého energetického mixu“. GDF Suez bude podle svých slov „poskytovat své odborné znalosti v roli jaderného vývojáře a provozovatele“. Tureckým partnerem bude státní energetická společnost Elektrik Uretim (EUAS).

V Turecku to je Ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů (ETKB), které přebírá zodpovědnost za uspokojování rostoucí spotřeby energie. Jaderná energetika by měla tvořit v zemi stále větší podíl na elektrickém mixu a narušit tak monopol íránského a ruského plynu, který v současnosti zajišťuje 45 % výroby energie v zemi.

Na národní projekt dohlíží Výbor pro atomovou energii (AEC), který kontroluje všechny činnosti týkající se jádra, předkládá rozpočet premiérovi a určuje program Turecké agentuře pro atomovou energii (TAEK), jež vypracovala kritéria pro výstavbu a provoz jaderných elektráren.

Akkuyu

Turecko zahájilo svůj mírový jaderný program v květnu roku 2010 podpisem kontraktu s Ruskem na výstavbu čtyř tlakovodních reaktorů Gidropress AES-2006 s výkonem 1200 MWe u vesnice Akkuyu. Tyto reaktory budou ze 75 % vlastněny Ruskem a z 25 % Tureckem. Příprava staveniště už započala a podle plánů by měly být bloky uváděny do provozu postupně počínaje rokem 2019.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..