Ivan za pultem. Zdroj: atomicivan.ru
Ivan za pultem. Zdroj: atomicivan.ru

Ruská „jaderná komedie“ Atomový Ivan, natočená za podpory jaderné korporace Rosatom, získala jednu z hlavních cen na III. Mezinárdním uranovém kinofestivalu (16-26.05.2013) v brazilském Rio de Janeiru.

Promítání filmu probíhalo v Muzeu současného umění v Rio de Janeiru, kde v rámci programu bylo představeno přibližně 50 filmů ze 16 zemí světa, vybraných z více než 150. Film režiséra Vasilije Barchatova získal cenu za nejlepší hraný film (Best Fiction Film 2013), další ceny byly uděleny za nejlepší animované a krátké filmy.

Atomový Ivan je kombinaci výtvarného umění, komedie, milostného příběhu a současné jaderné „vědy. To je krásná, inteligentní, romantická komedie v surrealistickém stylu připoměla mi filmy Federico Felliního“, uvedl vedoucí festivalu Norbert Sushanek.

Mezinárodní festival atomového filmu (The International Uranium Film festival) probíhá od roku 2011 v Rio de Janeiru. Hlavním cílem této akce je informovat společnost o jaderné energetice, jaderných zbraních a radiaci v rámci kulturní akce. Atomový Ivan je romantická komedie o lásce na jaderné elektrárně od známého v Rusku režiséra Vasilie Barchatova, který se dříve zabýval především operní režií. Film byl natočen podle scénáře dramatika Maxima Kuročkina. Natáčení filmu probíhalo v prostorách Kalininské a Leningradské jaderné elektrárny přímo za provozu. V Rusku šlo o první takový případ a film je také nejspíš první jadernou komedií na světě a jedním z mála nekatastrofických filmů o jádru. V Rusku získal řadu ocenění, byl promítán i v Čechách.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..