Pohled na rychlý množivý reaktor Monju s výkonem 280 MWe. (Zdroj: Wikipedia.org)
Pohled na rychlý množivý reaktor Monju s výkonem 280 MWe. (Zdroj: Wikipedia.org)

Prezident společnosti Japan Atomic Energy Agency (JAEA), Atsujuki Suzuki, rezignoval poté, co japonský regulační úřad zablokoval znovu spuštění japonského prototypu rychlého množivého reaktoru Monju kvůli objeveným nedostatkům při provádění inspekcí.

Regulátor Nuclear Regulation Authority (NRA) 15. května řekl, že společnost JAEA nezíská povolení k zahájení příprav pro restart reaktoru Monju s výkonem 280 MWe, dokud nepotvrdí, že došlo ke zlepšení jejích inspekčních postupů. Reaktor Monju je odstaven od srpna roku 2010.

V prosinci 2012 bylo zjištěno, že společnost JAEA neprovedla obvyklou kontrolu téměř deseti tisíc dílů, z celkového počtu 39 tisíc, které jsou použity na reaktoru Monju. Některé z těchto dílů mají přímý vliv na bezpečnost provozu. V lednu tohoto roku potom nařídil regulační úřad NRA společnosti JAEA, aby změnila svůj plán údržby a kontrol.

Dále regulátor NRA při posuzování činnosti společnosti JAEA zjistil, že nedokáže vytvořit a dodržet striktní rozvrh inspekčních plánů. Společnost má čas do 23. května, aby doručila důkazy, které toto tvrzení vyvrací.

Prezident společnosti JAEA, pan Suzuki, předložil 16. května svou rezignaci ministru školství, kultury, sportu, vědy a technologií, Hirofumi Šimomurovi. Noviny Asashi Shimbun citovaly pana ministra: „Na základě striktního ohodnocení regulačního úřadu NRA a požadavků ministra školství na dostačující bezpečnostní měření zvážil prezident společnosti JAEA své možnosti a shledal, že by měl rezignovat. Rozhodli jsme se vzít jeho rozhodnutí vážně a přijmout jeho rezignaci.“

Výkonný vice prezident, Jonezo Tsujikura bude prozatím jednat jako vedoucí společnosti JAEA, dokud nebude jmenován nový prezident.

Společnost JAEA ve svém prohlášení sdělila, že se bude plně věnovat snaze o plnění svých úkolů včetně činností spojených s reaktorem Monju stejně jako snaze o obnovení důvěry veřejnosti.

 

Svízelná minulost reaktoru Monju

Reaktor Monju hrající klíčovou roli v japonském jaderném programu byl spuštěn v srpnu 1995, ale o čtyři měsíce později došlo k jeho odstavení kvůli závažné nehodě. Došlo k úniku 700 kg tekutého sodíku ze sekundárního okruhu. Sice nebyla zaznamenána žádná zranění a žádné úniky radiace, ale i tak se provozovatel reaktoru Monju snažil ututlat význam a rozsah havárie.

V květnu 2010, po důkladné prohlídce konstrukce reaktoru a bezpečnostních postupů (které se ale ukázaly nedostatečné), dala společnost JAEA povolení k jeho spuštění. V srpnu 2010 byl provoz reaktoru opět zastaven, a to z důvodu pádu zařízení pro manipulaci s palivem do tlakové nádoby, k čemuž došlo při výměně paliva. O rok později se podařilo toto zařízení vytáhnout ven.

Reaktor Monju používá namísto klasického uranového paliva plutonium a během svého provozu produkuje štěpný materiál. Proto se tento typ reaktorů nazývá množivé.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..