Pohled na jadernou elektrárnu Darlington v zapadající slunci. Ač to z tohoto pohledu nevypadá, pracují v ní čtyři reaktory typu Candu, které mají dohromady výkon 3512 MWe. (Zdroj: Wikipedia.org)
Pohled na jadernou elektrárnu Darlington v zapadající slunci. Ač to z tohoto pohledu nevypadá, pracují v ní čtyři reaktory typu Candu, které mají dohromady výkon 3512 MWe. (Zdroj: Wikipedia.org)

V kanadské provincii Ontario se v minulých letech výrazně zvýšila kvalita ovzduší. Souběžně s touto změnou došlo i k růstu využití jádra v energetice a k redukci využití uhlí.

Ontarijská města Ottawa a Toronto jsou průmyslovým centrem Kanady a obyvatelstvo této provincie představuje 40% z celkových 33,4 miliónů kanadských obyvatel. Podle informací ontarijského ministerstva životního prostředí je tamní ovzduší výrazně čistší než tomu bylo v roce 2005, kdy úřady varovaly obyvatelstvo před smogem nejméně desetkrát ročně. Nejhorší byla situace ve 14 oblastech provincie z celkových 37, kde bylo obyvatelstvo varováno před smogem čtyřicetkrát do roka.

Pro srovnání v roce 2011 bylo v nejhůře postižené oblasti vydáno varování pouze osmkrát a 18 oblastí ontarijské provincie nezaznamenalo žádné varování. Celkově došlo i k výraznému poklesu dnů, po které platilo varování před škodlivou úrovní znečištění ovzduší, z 53 v roce 2005 na pouhých devět v roce 2011.

Provincie Ontario podpořila investicemi obnovitelné zdroje energie a plyn, ale hlavní roli v proměně ontarijské energetiky hrály jiné zdroje. Jedním z nich bylo uhlí, jehož využití v energetice postupně klesalo a je plánováno, aby kleslo na nulu, a druhým je jádro, které naopak nastoupilo, aby nahradilo uhelné elektrárny.

V roce 2003 byla oznámena strategie o proměně ontarijské energetiky a od té doby se situace v této provincii vyvíjela stabilně s cílem uzavření poslední uhelné elektrárny v roce 2014. Jedna z velkých uhelných elektráren v Lakeview s výkonem 1140 MWe byla uzavřena v roce 2005 a v provozu tak zůstaly elektrárny Lambton (1976 MWe), Nanticoke (3964 MWe) a menší bloky s celkovým výkonem 517 MWe. Je plánováno, že tyto menší bloky budou přestavěny na spalování plynu a biopaliv, zatímco velké elektrárny Nanticoke a Lambton budou postupně uzavřeny.

Všechny výše zmíněné elektrárny vlastní energetická společnost Ontario Power Generation (OPG) vlastněná ontarijskou vládou, která jí nařídila, aby zvýšila instalovaný výkon jaderných elektráren, který nahradí uzavírané uhelné elektrárny. Od roku 2003 se společnosti OPG povedlo zmodernizovat a uvést do provozu bloky 1 a 4 jaderné elektrárny Pickering, oba jsou typu Candu. Podobný osud čeká i čtyři bloky jaderné elektrárny Darlington, kterým bude životnost prodloužena o 25 až 30 let. Dále se společnost OPG snaží o stavbu dvou nových bloků v Darlingtonu, pro niž obdržela v loňském roce schválení přípravných prací a kladný posudek vlivu na životní prostředí.

Ve stejné době uvedla do provozu čtyři jaderné bloky i společnost Bruce Power, která zprovoznila dlouhodobě odstavené bloky jaderné elektrárny Bruce A. Bloky 3 a 4 opět začaly dodávat elektřinu do sítě v roce 2003 a 2004 a bloky 1 a 2 je následovaly v roce 2012.

Celkově od roku 2003 vzrostl v Ontariu instalovaný výkon jaderných elektráren o 4134 MWe, zatímco uhlí pokleslo o 4368 MWe. Podle údajů společnosti Independent Electricity System Operator (IESO), ontarijského provozovatele mezistátní přenosové sítě, vzrostl instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie o 2560 MWe a plynu o 5672 MWe.

Dále společnost IESO uvádí, že z celkového množství elektřiny dodané do ontarijské sítě během 29. dubna pocházelo 85% z bezemisních zdrojů. Jaderné elektrárny se na tomto čísle podílely 58%, vodní 26%, plynové 13% a větrné 2%. Ve výsledku to znamená 72 gramů oxidu uhličitého na kWh.

Cesta, kterou zvolila provincie Ontario, je naprosto opačná než cesta zvolená Německem, které se zavázalo, že uzavře všechny jaderné elektrárny a bude se spoléhat pouze na obnovitelné zdroje energie. K tomuto přechodu ale potřebuje most v podobě uhelných elektráren, které pokryjí dobu než bude odpojené jádro nahrazeno obnovitelnými zdroji. Podobně bojuje i Japonsko při nahrazování jaderných elektráren uzavřených po nehodě ve Fukušimě. V Japonsku výrazně naskočil dovoz zemního plynu a úřady udílejí povolení k plánování uhelných elektráren rychleji než dříve. Britská agentura Energy Agency uvedla, že jedinou zemí, která se zavázala, že nepostaví žádnou další uhelnou elektrárnu, je Velká Británie.

Používání fosilních paliv se odráží na zdraví obyvatelstva tím, že způsobuje řadu dýchacích potíží. Bývalý vedoucí ústavu Goddard Institute for Space Studies spadajícího pod NASA, James Hansen, nedávno spolupracoval na práci, která uvádí, že počet životů zachráněných použitím jaderných elektráren namísto odpovídajícího množství uhelných a plynových elektráren je roven 76 tisícům každý rok.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..